ZORUNLU YAYIN : İNGİLİZCEYİ ACİLEN ÖĞRENMEN GEREK


Dikkat!  Bu yazı bir kamu spotudur. Öncelikle hoşgeldiniz. Bu yazıyı,gerçekten İngilizce öğrenmeye kararlı olup bir türlü pratik ve akıcı bir şekilde konuşamayanlar için yazdım. Ve konu da “Pratik ingilizce konuşmanın temel kuralı” olacak.

Yıllarca okulda İngilizce gördünüz. İlkokuldan itibaren üniversiteye kadar ve belki de daha fazla eğitim aldınız. Ama yine de bir türlü pratiğe dökemiyorsunuz. Belki Sultanahmet’deki bir turiste bile yol tarif edemiyorsunuz. İşte bunun sebebi özgüven eksikliği ve hata yapmaktan korkmaktır. Türkçede buna “Bilip de konuşamamak” diyoruz.

Şunu söylemek isterim ki hiçbir dil hata yapmadan öğrenilmez. Bu yüzden yabancı dili pratiğe dökebileceğiniz ve rahatlıkla hata yapabileceğiniz bir ortam gerekiyor. Bu ortamda da uymanız gereken iki kural:

1 | Saçma şeyler akılda kalıcıdır

Yurt dışına çıkmak için imkanınız olmayabilir. Bu yüzden İngilizce’yi öğrenmekte sizin kadar ısrarcı olan başka birisini bulmanız gerekir. Sürekli beraber takıldığınız bir kişi. Bu,samimi bir arkadaşınız, okulda tanıştığınız yabancı öğrencilerden birisi hatta kendi kardeşiniz bile olabilir. Demek istediğim “Tarzanca” konuşabileceğiniz veya yazışabileceğinin birisi. O kişiyle konuşurken hata yapmaktan korkmamalı ve saçma sapan da olsa ingilizce konuşmalısınız. Eminim kurduğunuz yanlış cümlelerin doğrusunu araştırmak isteyeceksiniz.

“Ezan is reading” cümlesini ele alalım.

“Ezan”ın İngilizce’sini bilmediğinizi varsayarsak “Ezan okumak” fiilini de bilmiyorsunuz demektir. Bu eminim sizde bir merak uyandırır. Çünkü belki de günlük hayatta sıkça kullandığınız bir kelime ve anlamını bilmiyorsunuz. Her gün iftardan önce “Ezan is reading” demek istemezsiniz.

Demek istediğim, “İngilizce terk” olduğunu düşündüğünüz kalıpları sıkça kullanın. Çünkü gün gelip de bu saçma günlük kalıpların doğrusunu merak edip öğrendiğinizde ,en çok aklınızda kalanlar onlar olacak.

2 | Yapılan hataları görmezden gelin

İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmak için harika bir kuraldır bu. Eğer daha akıcı ve anlaşılır konuşmak istiyorsanız yanlış kurduğunuz cümleleri görmezden gelin. Bu size hatalardan çekinmemeyi ve konuşmaya odaklanmayı öğretir.

Karşınızdaki kişinin yanlış kurduğu bir cümleyi yüzüne vurmasanız da,zihninizde onun doğrusunu bulun. Daha sonra siz aynı cümleyi kuracağınızda,hatırlamanıza ve gereksiz sesler çıkarmadan akıcı bir şekilde konuşmanıza yardımcı olur. Çünkü daha önce kullanılmış kalıplar her zaman daha çabuk hatırlanır.

Özetle:

İngilizce öğrenmenin temel kuralı hata yapmaktan korkmamak ve bu hataları sürekli düzeltmektir. Özgüven sahibi olun ve hata yapmaktan asla korkmayın. Unutmayın,hata yapmazsanız doğrusunu asla öğrenemezsiniz.


Like it? Share with your friends!

ZORUNLU YAYIN : İNGİLİZCEYİ ACİLEN ÖĞRENMEN GEREK

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals