YAPAY ZEKA SERİSİ 1-TANIMI


    Son yılların en gözde konu başlıklarından birisi olan ve halihazırda bir çalışma alanı olarak nitelendirdiğimiz Yapay Zeka için bir tanım yaparak bu serinin ilk yazısına giriş yapalım.Yapay Zeka zeki canlılara ait olan özelliklerin yapay işletim sistemleri tarafından gerçekleştirilmesidir.Bu tanımı biraz daha kavramaya çalışalım.
                                                                

                                                  

                                                                                      
  • İnsana ait olan özellikler derken bahsetmek istediğimiz bu işlevler nelerdir ?
  • Yapay bir işletim sisteminden bu özelliklerin ne kadarını beklemekteyiz ?
  • Bu tanımın geçerliliği ne kadardır ? 
    Öncelikle Yapay Zeka hakkında yapılan tüm tanımlar yalnızca yapıldığı ana aittir.Çünkü bu alan her geçen saniye gelişmeye devam eden ve sonu öngörülemeyen bir durumdadır.Bu yüzden yapılan her tanım eksik olarak kalmaktadır.Buna rağmen temel hatlarıyla insana ait olarak nitelendirdiğimiz bu özelliklerin başında düşünme gelmektedir.Düşünme işlevinden yola çıkarsak algılama ve kavrama daha sonrasında ise ayırt etme ve yargılama gelecektir.En temel haliyle zeki canlılara ait olan bu özelliklerin yapılabilmesi üzerinde çalışılmaktadır.Fakat her gerçekleşen işlev yeni bir özelliğin zeki varlıklardan yapay işletim sistemlerine geçmesi yolculuğunun başlamasına sebep olmaktadır.Yapılan araştırmalar ve gelişmeler ile çeşitli bir çok sorunun çözüm için Yapay Zeka üzerinde çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.Bu sebeplerle genişleyen kullanım alanı sayesinde bu kavram birçok farklı tanıma sahip olmuştur.

 

                                                                          

    Alan Turing’ in 2. Dünya Savaşı yıllarında kod kırpıcı( kriptograf ) olarak görev alması ve “Makineler düşünebilir mi ? “ sorusunu sorması üzerine başlayan bu serüven günümüze kadar birçok tanımlama ile gelmiştir.Bu yazıda bahsettiklerimize göre kendi tanımımızı toparlayacak olursak;
    Yapay Zeka: zeki varlıklardaki düşünme, algılama, kavrama, ayırt etme, yargılama vb. özelliklerin yapay işletim sistemleri tarafından yapılabilmesine denir.
  “Yapay Zeka ya insanlığın başına gelen en iyi şey ya da en kötü şey olacak.”-Elon MUSK

YAPAY ZEKA SERİSİ 1-TANIMI

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals