Weka Nedir ve Kurulumu -1


Merhaba arkadaşlar , bir önceki yazılarımda veri madenciliği, makine öğrenmesi programlarından biri olan Knime üzerine 3 başlıkta bir yazı yazmıştım.  Eğer Knime hakkında merak ettiğiniz ya da değinmemi istediğiniz başka başlıklar olursa yorum kısmında belirtirseniz onlar hakkında da yazmaya çalışırım. Şimdi yeni bir seriye başlıyoruz diyebiliriz. Bu serimizde aynı alanda kullanılan farklı bir programlama aracı olan Weka programına değineceğim.

Bir makine öğrenmesi uygulaması geliştiriyorsanız en önemli adımlardan birisi hangi algoritmayı kullanacağınızı seçmektir. Çünkü veri setiniz için en iyi algoritmayı bulmak biraz zahmetli bir iştir tek tek algoritmaları deneyerek en yüksek başarı oranını veren algoritmayı bulmalısınız. Tam da bu noktada Weka en iyi dostlarınızdan biri olacaktır.

Weka, makine öğrenimi amacıyla Waikato Üniversitesinde geliştirilmiş ve “Waikato Environment for Knowledge Analysis” kelimelerinin baş harflerinden oluşan veri madenciliği programıdır. Açık kaynak kodlu olmakla birlikte java dili ile geliştirilmiş bir masaüstü programıdır. Makine öğrenmesi algoritmalarının test edilebilmesi, veri ön işleme (data pre-processing ) gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi için geliştirilmiş bir araçtır. WEKA, neredeyse bütün veri madenciliği algoritmalarını kullanabildiğiniz ve bu işlemler sonucunda elde ettiğiniz çıktıları grafiksel olarak görüntüleyebilmenizi sağlayan görüntüleme araçları sunmaktadır.

WEKA üzerinde makine öğrenmesi ve istatistik ile ilgili birçok kütüphane mevcuttur. Örnek vermek gerekirse veri ön işlemesi (data preprocessing), ilkelleme (regression), sınıflandırma (classification), gruplandırma (clustering), yapay sinir ağları (neural networks) algoritmaları , ilişkilendirme (association) algoritmaları.

Kurulumu

https://www.cs.waikato.ac.nz/ml/weka/  adresine girerek download sekmesine tıklıyoruz.

Açılan ekrandan kendi işletim sistemimiz ve kaç bitlik bilgisayar (x64 ,x86) kullanıyorsak ona göre indirme işlemini gerçekleştiriyoruz.

 

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra gerekli adımları sırasıyla takip ederek kurulumu tamamlayabilirsiniz.  (Setup a bas sonra next next next 😀 ) Weka’nın kurulması çok uzun sürmeyecektir.

Şayet her şey yolunda giderse aşağıdaki şekilde bir ekranla karşılaşacaksınız:

Bu alanda kendinizi geliştirmek, algoritmaları tanımak istiyorsanız mutlaka kullanmanız gereken bir uygulama. Fakat WEKA üzerine yazacağım yazılarla birlikte tam olarak bu programa hakim olacaksınız diyemem çünkü çok fazla özelliği var. Sadece belli başlıklar altında işimize yarayacak kısımlarından bahsedeceğim.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Takipte kalın 🙂

Weka Nedir ve Kurulumu -1

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals