Visual Studio Geliştirme Ağına Bağlanamıyor


Merhaba arkadaşlar

Bazı sebeplerden ötürü  yaklaşık bir ay yazı paylaşamadım, üzgünüm beni mazur görün. Bugün yeni ve pek karşımıza çıkmayan hatalardan birini çözümlemeye çalışacağız.Bu hatamızdan bahsedelim: Bildiğiniz gibi visual  studio ile sql veri tabanı kullanıyoruz. Bilgisayarımıza bir program yüklediğimizde sql veri tabanı kendini durdurup, yeniden elle başlatmamız gerekiyor. Benim gözlemlediğim olaylar karşısında bu aldığımız -türkçe çevirisi ile- “yapılandırılmış geliştirme web sunucusuna bağlanamıyor” hatası bu sebepten kaynaklanıyor olabilir. Yani her zaman değil bazen bir program yüklediğimizde Visual Studio ile IIS bağlantısı kopabiliyor.

“unable to connect to the configured development web server”

 


“Peki bunu nasıl çözebiliriz?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim sanki .:) Şimdi bu sorunun birisi proje bazlı bir diğer ise program bazlı olmak üzere 2 çeşidi vardır. Biraz daha açarsak:

1- Proje Bazlı Bağlanılamadı Hatası : Bu hata sadece çalıştığımız projenin çalışmaması ancak diğer projelerimizin çalışması olarak anlatabiliriz. Buradaki asıl sorun projemizin .vs dosyasının zarar görmesinden kaynaklıdır. Projenin bulunduğu klasörde .vs isimli bir gizli dosya oluşturur ve ayarları buraya kaydeder. Bu dosyayı göremiyorsanız,denetim masası klasör seçeneklerin gizli dosyaları göster ayarını aktif etmeniz gerekmektedir.Bu dosyayı bulduysanız öncelikle tüm visual studio projelerini kapatın. Yani açık Visual Studio kalmasın. Bu işlemden sonra projenin bulunduğu klasöre gidin ve bu .vs klasörünü silin. Sildikten sonra proje sln dosyasına tıklayarak projeyi tekrar açın. Sorun çözülmüş olacaktır.

2- Program Bazlı Bağlanılamadı Hatası : Bu hata bir projemizin değil bütün projelerimizin çalışmaması olarak ifade edilebilinir. Bu sorun farklı kaynaklardaki bilgilere göre: firewall güvenlik duvarının visuali engellemiş olabileceğinden yazıyordu. Ancak ben bu hatayı aldığımda firewall a girdiğimde bir sorun yoktu. Denetim Masası>Sistem ve Güvenlik >Güvenlik Duvarı üzerinden erişebilirsiniz. Ancak burada sizde bir sorun olmadığını görüyorsanız ,vardır ya genel mantık,programı kapatıp açmayı deneyin. Olmadı mı? Bilgisayarı kapatın açın.Yine mi olmadı ? En son olarak bilgisayarı yeniden başlatın.

 

 

Visual Studio Geliştirme Ağına Bağlanamıyor

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals