Veri Nedir ve Verinin Yönetilmesi Neden Önemlidir ?


Merhaba arkadaşlar bu yazımda “Veri nedir? Veri nasıl bilgiye dönüştürülür? İşletmeler açısından önemi nedir?” gibi konulara değineceğim. Günümüzde piyasadaki bilginin miktarı, toplanma hızı ve hareketliliği her geçen yıl katlanarak artmaktadır. Veri bilimi; farklı alanlardan elde edilen verilerin analiz edilerek fayda sağlanabilecek hale getirilmesidir. Burada en önemli nokta verinin kullanılıyor olması. Veri bilgiye dönüştürülüp, kullanılıncaya kadar değer ifade etmez. O yüzden veriden anlamlı bilgiler elde etmeliyiz. Enformasyon, verinin anlamlı bir konu etrafında işlenmiş halidir. Kilo bir veridir. Kilomuzu düzenli olarak ölçer, bunu bir tablo haline getirirsek veriyi enformasyona dönüştürmüş oluruz. Bilgi, enformasyon parçalarından yararlanarak veriyle ilgili ne yapılabileceğinin, nasıl kullanılabileceğinin anlaşılmasıdır.

Günümüz rekabet ortamında, firmalar değişen şartlara ve değişime ayak uydurmak zorunda kalmaktadır. Çünkü bilişim alanındaki gelişmelerin işletmelere kattığı yenilikler sayesinde çok daha etkin ve verimli karar alma süreçleri oluşmuştur. Yeni dijital ekonomide başarılı firmalar, teknolojideki değişimleri fark edip adapte olanlardır. İşletmelerin etkili ve uzun soluklu müşteri yönetimi yapabilmeleri için veri odaklı çalışmaları gerekmektedir. Matematiksel modellemeler ve veri madenciliği teknikleri ile gelişmiş karar destek sistemleri oluşturarak kârlılığı ve müşteri memnuniyetini artırmak ve riski azaltabilmeleri mümkündür. Aynı zamanda veri madenciliği teknikleri ile veriye dayalı sonuçlarla güvenli ve önemli karar alabilmeleri de mümkündür.

Büyük veri analizi ve matematiksel modelleme ile müşteri ihtiyaç ve beklentilerine yönelik veri yönetimi ve yazılım çözümleri başta bankacılık ve telekomünikasyon olmak üzere birçok sektöre gelecek için ışık tutmaktadır. Bu noktada makine öğrenmesi kavramı da önemli yer tutmaktadır. Makine öğrenmesi (machine learning) veriler üzerinde istatiksel işlemler yaparak bunlardan anlamlı sonuçlar üreten sistemlerin bilgisayar ile modellenmesidir. Diğer bir ifadeyle insan deneyimi olmadan veriler üzerinde çıkarımlarda bulunmadır. Aslında makine öğrenmesi (machine learning) yeterli miktarda ve anlamlandırılabilir verinin toplanabildiği her alanda kullanılabilir.

İlk yazım da kısaca verinin işletmeler açısından önemi ve nasıl değerlendirilebileceğinden bahsettim. Bir sonraki yazılarımda daha teknik konulara değineceğim.

Takipte kalın 🙂

 

Veri Nedir ve Verinin Yönetilmesi Neden Önemlidir ?

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals