Steve Jobs Olmak


                         Kendini Bilmez Bir Küstahın Vizyoner Bir Lidere Dönüşümü

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere okuduğum harika bir eserden kısa paragraflar paylaşacağım. Okurken güleceğiniz aynı zamanda ilham alacağınız konular yer alacak.Bret Schlender & Rıck Tetzelı tarafından yazılan Steve Jobs olmak kitabında Apple şirketinin reklamını yapan Richard Dreyfuss’un hazırladığı reklam kampanyası ile insanların ilgisini ve bakış açısını çok farklı noktalara çekmişti reklam ise şuydu;Albert Einstein, John Lennon, Thomas Edison, Pablo Picasso ve diğer isimlerin bir bir ekrana gelirken, arka planda da Dreyfuss’un sesi ile şu metin seyircilere hitap ediyordu: Delilere. Uyumusuzlara. İsyankarlara. Baş belalarına. Dörtgen delikleri zorlayan yuvarlak çivilere gelsin. Herşeyi farklı görenlere . Kuralları umursamayanlara. Statükoya hiç saygı duymayanlara gelsin. Onların sözlerini alıntı yapar,fikirlerine karşı çıkar,onları yüceltir,onları yerersiniz. Yapamayacağınız tek şey ise onları görmezden gelmektir.Onlar her şeyi değiştirir.Onlar icat eder.Hayal eder.Tedavi eder. Keşfeder. İlham verir. Yaratır insan ırkını ileri taşır.Hepsini yapmak için belki de deli olmaları gerekmiştir.Yoksa nasıl boş tuvale bakıp sanat eseri görebilirdiniz? Sessiz sedasız otururken hiç yazılmamış bir şarkıyı nasıl dinleyebilirdiniz? Kırmızı bir gezegeni nasıl görebilir,tekerlekli bir laboratuvara nasıl bakabilirdiniz? Biz bu insanların kullanabileceği aletleri yapıyoruz.Kimileri onlara deli dese de biz dahi diyoruz.Çünkü dünyayı değiştirebilecek kadar deli olanlar,hep dünyayı değiştirenler oldular. Posterlerde,billboardlarda, televizyon reklamlarında ve basılı medya organlarında gösterilen kampanya ,eleştirmenlerden övgü dolu notlar aldı.

 

Steve,hoşuna gitmeyen bir şey ile karşılaştığında,Bas Ording adındaki arayüz tasarımcısını çağırıp ona nasıl istediğini anlatırdı.”Bas büyücü gibiydi”diyor.İşi halletmesi iki dakikasını almazdı birkaç tuşa basardı ve karşımıza Steve’in tam olarak istediği şey çıkardı.Herif tanrı gibiydi.Steve de buna güler ‘Bas bastırıyor!’diye eğlenirdi.

 

                                                                            Ayakta Kal

“Vaktiniz, sınırlı onu başkasının hayatını yaşamakla ziyan etmeyin.Diğerlerinin fikirlerinin yarattığı uğultunun iç sesinizi boğmasına izin vermeyin”. Steve jobs 

 

Comments 0

Steve Jobs Olmak

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals