Space Engine – Ücretsiz Uzay Simülasyonu


Space Engine

Biraz konu dışına çıkıp farklı ve pek fazla bilinmeyen uygulamaları tanıma yolculuğuna kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazının konusu başlıkta okuduğunuz üzere Space Engine. Bundan önce Krita uygulamasını tanıtmıştım sizlere ki bu iki uygulamayı sürekli olarak kullanırım. Krita uygulamasının incelemesine buradan ulaşabilirsiniz. Öncelikle Space Engine nedir ? Bu soruya cevap vererek başlayalım.

Space Engine bir uzay simülasyonudur. C++ programlama dili ile geliştirilmiş, belirli algoritmalar üzerinde çalışan ve gerçekçi sanal evren üzerine kurulu bir oyundur da diyebiliriz aslında. Tek bir kişi tarafından geliştirilmiştir ve bu muhteşem kişi Vladimir Romanyuk‘dur. Kendileri hem astronom hem de bir yazılımcıdır. Space Engine fikri 2005 senelerinde kafasına yatmış ve “acaba böyle bir şey yapabilir miyim ?” Diye kendisine sorduğu soruyla yola koyulmuştur. Tam 5 yıl boyunca geliştirme aşamasını devam ettirmiş ve bu süre zarfında hiç bir maddi kazanç sağlayamamıştır. Bazı maddi destek girişimlerinde bulunsa da her zaman aldığı cevap “saçmalama, böyle bir şeyi tek başına yapamazsın. Kendini kandırma” olmuştur. Ancak Vladimir söylenenlere kulak asmamış ve 2010 yılında oyunun ilk kullanılabilir sürümünü kendi sitesi üzerinden piyasaya ücretsiz bir şekilde sunmuştur.

İlk sürümünden bir kare

İlk sürümün yayınlanmasının ardından Space Engine, Reddit ve çeşitli sosyal medya mecralarında ses getirmeye başlamıştır. Zamanla oyuncu kitlesinin büyümesiyle birlikte Vladimir, oyunun web sitesini açmıştır ve tüm bilgileri, geliştirme sürecini, bağış adresini bu site üzerinden sunmaya başlamıştır. İlk sürümün ardından iki yıl içerisinde ikinci sürümü piyasaya çıkarmış ve tam olarak ses getirmeyi başarmıştır. Oyunun resmi forum hesabı açılmış, Steam üzerinde Greenlight için yeşil ışık yakılmış ve her şey yolunda ilerlemeye devam etmiştir. Günümüze kadar bağışlarla projeyi idare etmeyi başarmış olan Vladimir, geçtiğimiz aylarda oyunun 0.9.8.0 sürümünü de yayınlayıp tüm uzay severleri büyülemeyi başarmıştır. Oyunun yapım aşamasından bahsettiğimize göre şimdi biraz içeriğine adımımızı atalım.


Çalışma Mantığı, Derin Uzay, Gezegenler

Söylediğim üzere bu simülasyon aslında ilk başlarda oyun olarak tasarlanmamıştır. Vladimir, “Bu bir simülasyondur ve ileride belki de okullarda çocuklara uzayı eğlenceli bir şekilde öğretmeye yarayacaktır. Kim bilir belki Nasa çalışanları bile bu simülasyonu kullanırlar.” Söylemlerinde bulunsa da 2012 yılında çıkardığı sürümden sonra, oyun piyasasına daha yakın durduğu ve simülasyonu kullanan kişilerin bunu oyun olarak kabul ettiğini anlayınca fikrini değiştirmiştir. Çalışma mantığını kendi sözleriyle şu şekilde tanımlıyor Vladimir. “Evrende bulunan keşfedilmiş her galaksiyi, gezegeni veya uyduları teker teker modelleyip oyuna eklemek imkansız ki zaten ben böyle bir şeyi yaptığımı söylemiyorum. Space Engine çalışma mantığı aslında çok basit. Ben sadece Güneş sistemini olduğu gibi oyuna aktardım geri kalan şeyleri hazırladığım algoritma yaptı. Ancak bu her gezegenin, her yıldızın gerçekte var olmadığını göstermiyor. Proje her ne kadar açık kaynak kodlu olsa da bu oluşturduğum algoritmayı kimse ile paylaşmıyorum.”

Evet, yanlış duymadınız. Space Engine, galaksinin öbür ucunda bulunan keşfedilmiş bir yıldızın isminden tutun neredeyse özelliklerine kadar her şeyi birebir söyleyebiliyor. Bunu nasıl başarıyor bilemiyorum ancak oyunda aradığınız her yıldız her gezegen gerçekte var. Şimdi bana “hadi oradan be kimi kandırıyorsun !” Demeyin. Evet, gerçekten var. 🙂


Hatta sadece bu gezegenlere uzaktan bakmak ile kalmıyor yüzeylerine de iniş yapabiliyorsunuz. Harika manzaralar, müthiş gezegenler ve birbirinden ilginç yıldız sistemlerine tanık olmak istiyor iseniz Space Engine simülasyonunu ücretsiz bir şekilde indirip hemen keşfetmeye başlayın derim.

Şimdi gelin o ilginç, muhteşem ve ihtişamlı gezegenlere bir bakalım. Unutmayın görseli bulunan her gezegen oyunda ve gerçekte mevcut !


Yüzey Görselleri


Derin Uzay

Kara Delikler, Yıldız Kümeleri, Bulutsular ve daha fazlası

Kara Delik örneği.
Galaksiler arası yolculuklar yapabilirsiniz.
Yıldız Kümeleri örneği.
Bulutsular, çok sayıda Nebula örnekleri ve daha fazlası.

Uzay Araçları

Çeşitli Uzay Araçları ile yolculuklar yapabilirsiniz. Tabii bu tamamen oyuna görsellik sunması açısından yapıldığı için sadece uzay gemisi kullanarak yolculuk yapabilirsiniz diye bir şey yok. Uzay gemileriniz ışık hızında gidebiliyor ve tam anlamıyla görsel şölen yaşıyorsunuz diyebilirim.


Diğer Konular

Oyunun çeşitliliği bunlarla sınırlı kalmıyor tabii ki. Baş yapımcı Vladimir oyuna mod desteği de sağlıyor. Hatta ilerleyen aylarda çıkacak olan 0.9.9.0 sürümüyle birlikte oyun içinde istediğimiz bir gezegen veya yıldızın özellikleriyle oynayıp, değiştirebileceğiz. Bu özellik direk aklınıza Universe Sandbox 2 yapımını getirebilir ancak unutmayalım ki Space Engine bunu ücretsiz sunuyor. Şuana kadar anlattığım, gösterdiğim ve göstereceğim her şey ücretsiz değerli okurlar. Ücretsiz ! 🙂

Şuanda oyunda bulunan mod desteği sayesinde resmi forum sayfasından çeşitli addons yani eklentilere ulaşabilirsiniz. Bunları da ücretsiz bir şekilde indirip gayet kolay bir kurulumla kullanabilirsiniz. Oyunun resmi web sitesini, forum adresini, mod ve eklenti içeriklerinin bulunduğu adresleri de yazının son bölümüne ekleyeceğim.

Şimdi, şuana kadar öğrendiğimiz şeyleri bir tekrar edelim ve Vladimir Romanyuk abimizin ne kadar müthiş bir uygulama yaptığını tekrar anlamış olalım. Gezegenler, Yıldızlar, Derin Uzay, Kara Delikler, Galaksiler, Uzay Araçları ve daha bir çok içerik. Tüm bunların yanında oyunun yaklaşık 20 dil desteği bulunuyor. Bu diller arasında Türkçe‘de var. Daha ne diyelim yahu daha ne diyelim ! 🙂 Yaklaşık 2GB’lık bir hafıza alanı istiyor. Sistem gereksinimlerini de yine yazının son bölümüne ekleyeceğim. İsterseniz şimdi Space Engine hakkında etkileyici bir kaç video izleyelim.

Bir kullanıcının hazırlamış olduğu etkileyici video.
Oyunun güncel sürümünün tanıtım videosu.
Oyunun gelecek sürümünün tanıtım videosu.

Space Engine Düşüncelerim

Bu simülasyon ile yaklaşık bir hafta önce tanıştım ve ücretsiz olması hele bir de Türkçe olması aşırı ilgimi çekti. Daha önce Universe Sandbox oynamıştım ki aşırı beğenmiştim. Bir uzay tutkunu olarak bu tarz programlar beni her zaman hayran bırakır kendilerine. Universe Sandbox 2 incelemesi de yazabilirim yakında. Her neyse, Space Engine yapımını diğerlerinden ayıran tek fark şudur ki sadece Samanyolu Galaksisi ile sınırlı değilsiniz. Dilediğiniz her yere ya da şöyle söyleyeyim, keşfedilmiş evreninin, gözlemlenebilir evrenin her bir tarafına gidebilirsiniz. Sadece gitmekle kalmayıp oralarda bulunan yıldızlara yakından bakabilir, gezegenlerin yüzeylerine iniş yapabilirsiniz. Bu simülasyonu oynarken kendimi çok yalnız hissediyorum nedense. Bazılarınız “bu inceleme yazısından para aldı mı acaba çok güzel övmüş hatta öve öve bitirememiş” diyordur. Hayır, almadım. Keşke alsam 🙂 Ancak Her Yerde Yazılım topluluğu olarak bu işe para kazanma yoluyla çıksa idik inanın saatlerimizi, enerjilerimizi bunlara harcamazdık. Bizler sizler için yazıyor ve sadece sizlere yardımcı olabilmek adına içerikler çıkarıyoruz. Böyle bir yapımı da sizlerden esirgemek olmazdı herhalde değil mi ? 🙂 Burası yazılım konularının olduğu bir blog sitesi olabilir ancak her zaman yazılım ve bilgisayarla ilgili bir şey yazacağız diye bir şey yok. Biraz da konu dışına çıkıp farklı pastaların tadına bakalım. Bu yazıda pastamız Space Engine idi. İnanın sizde tadını çok seveceksiniz. “Yazar acıkmış galiba” diyorsanız kısmen haklı sayılabilirsiniz ve neyse ki yazı daha farklı bir hal almadan son cümlemi yazıyorum 🙂 Kendinize iyi bakınız değerli okurlar, bir başka inceleme veya ders yazısında görüşmek dileğiyle.

Bağlantılar;
 • Space Engine Web Sitesine buradan,
 • Space Engine Forum sayfasına buradan,
 • Space Engine Mod ve eklentiler sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.
Sistem Gereksinimleri

Minimum

 • İki çekirdek 2 GHz işlemci
 • 4 GB RAM
 • Nvidia veya AMD/ATI 1 GB VRAM olan ekran kartı
 • Windows XP veya daha üstü
 • Linux ve macOS işletim sistemleri henüz desteklenmiyor, ilerleyen sürümlerde gelebilir.

Önerilen (Tavsiye Edilen)

 • Dört çekirdek 3 GHz işlemci
 • 8 GB RAM
 • Nvidia veya AMD/ATI 2 GB VRAM olan ekran kartı
 • Windows 7/8/8.1/10
 • Linux ve macOS işletim sistemleri henüz desteklenmiyor, ilerleyen sürümlerde gelebilir.

Tüketen Çöküşe, Üreten İstikbale Ulaşır.

Bizi takip etmeniz isteği ve başka yazılarda buluşma dileği ile…

 

Space Engine – Ücretsiz Uzay Simülasyonu

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals