Siber Güvenlik Part 2


Hosting & Domain Nedir ?
Herkese merhabalar Siber Güvenlik Part 2 yazımızda sizlere bir çok soruya açıklık getireceğim bunun başında hosting ve domain nedir ? Soruları yer alacak. Domain bir web sitesi yayınlamamız için bize sunulan alan adıdır(.com,tr,org.vs). Hosting ise bu siteye atacağımız resimleri dosyaları içinde barındıran bir disk alanıdır.Yaptığınız web sitesini disk alanına yüklemek zorundasınız böylelikle arama motorlarında sizi bulmaları kolaylaşacaktır hatta siteniz en çok arananlar listesinde yer alabilir,bu tamamen sitenizin içeriği ve paylaşımların kalitesine bağlıdır.Binlerce web sitesini aynı anca açılmasını sağlayan ise hosting’lerimizin bulunduğu sunuculardır.Bazı şirketler sizler için farklı çözümler sunmuşlardır bunların başında kendi adınıza sunucu barındırabilmek için sizlere sana sunucu hizmeti verir.Web site uzantılarında her ülkenin kendine ait uzantıları mevcuttur.Ortak kullanım uzantısı .com olarak bilinmektedir ülkemize ait olanlar ise “. com.tr,org.tr” şeklindedir.

Web site uzantıları farklı gruplandırmalara ayrılmaktadır örneğin .org site uzantısına sahip olanlar herhangi bir maddi amaç gütmeyen sitelerdir, .net uzantılı olanlar genellikle bilgilendirme ve ticari amaçlı kullanılır, .com uzantıları ise dünya çapında en çok kullanılan uzantı tipidir. Genellikle ticari açıdan büyümek isteyen firmalar “.com” uzantısını tercih ederler.
Domainin kullanım amacı arama çubuğuna sitenin IP adresini yazmak yerine o IP adresine ait alan adını yazarız bu bize daha kolay gelir kimse uzun uzadıya bir site adı yazmak istemez bu durumda domainler bizim en büyük kurtarıcılarımız diyerek konumuzu burada bitirip yeni konuya geçiş yapıyorum.

VPS & VDS Nedir?

Bir web sitesi kurdunuz ve bu siteniz ziyaretçilerin akınına uğradı düzenli olarak sitenize girip üye olup alışveriş vb işlemleri yapmaya başladılar.Web sitenizin üzerinde bulunduğu sunucu artık bu ziyaretleri kaldıracak gücü kalmıyor ve pes etme noktasına geldiğinde devreye VPS ve VDS koyuyoruz. Peki bunlar nelerdir VPS kelime anlamı Virtual Private Server(Sanal Özel Sunucu) yani bölünme işlemine girecek olan sunucunun yazılımsal olarak bölünmesi ile ortaya çıkar.Böylelikle sitenize gösterilen ilgi sunucuda bölünerek sunucunun daha iyi hizmet vermesini sağlar.
VPS ler ayrı ayrı sunucular olsa da, hepsi bölündükleri ana sunucuya ve diğer VPS lere bağlı küçük sunuculardır.VPS yazılımsal bölünme olarak tanımladık.VDS Virtual Dedicated Server (Adanmış Sanal Sunucu) ise donanımsal bölünmedir,her VDS’in kendine ait bir görevi olur ana sunucuda bölünen VDS’ler diğer sunucular tarafından kullanılamaz. Kısaca özetleyecek olursak en çok kullanılan web sitelerinin bu VPS ve VDS sistemi ile işleri daha çok kolaylaştıdığı ve internet üzerinde daha iyi hizmet verildiğidir.

En Çok Tavsiye Edilen ve Kullanılan Script Türleri
Script kullanımı kolay ve anlaşılır olmalıdır.Gelişime açık olmalıdır yeni özellikler eklenmeli ve değiştirilmelidir. Kullanıcılar bir süre sonra aynı scripti kullanmaktan sıkılabilirler bunun önüne geçebilmek için yeniliğe açık olamlısınız.

1-ClipShare
Bir web sitesi açtınız ve görünümünü YouTube’dan esinlenmesini  istediniz o zaman kullanacağınız en iyi script ClipShare diyebilirim.Ömür boyu destek alabilirsiniz.

2-ClipBucket
Görüntü olarak YouTube andırır bu script sayesinde dilediğiniz kadar video ekleyebilirisiniz sitenize.

 

3-ClipHose
En iyi video paylaşım scripti olarak bilinir kendisi ve %100 açık kaynak kodlu bir script’tir.

4-PHPVibe
Temiz, mobil uyumlu ve kullanıcı odaklı olarak çalışan Video Paylaşım Scriptidir.CSS Stili ile birlikte en çok kullanılan video ekleme scripti olarak kullanılır.

5-MediaShare
Web sitelerimizi çalıştırmak için son derece uygun fiyatlı güvenilir bir medya paylaşım scripti olarak bilinir.

Bir yazımızın daha sonuna  gelmiş bulunmaktayız sorularınız için kubrasakiz0234@gmail.com mesaj atabilirsiniz.

Comments 0

Siber Güvenlik Part 2

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals