Siber Güvenlik Part 1


Merhaba arkadaşlar siz değerli okurlarımaSiber Güvenlik ile ilgili bilgiler vermek istiyorum.Yazılarım part part olacak,zaten yazıları okuduktan sonra devamının gelmesi için can atacksınız.Sıradan eğitim yazıları değil zevk alarak okuyacağız yazılara başlayalım o zaman. 😀
Siber güvenlik dediğimizde hepimizin aklına hack ve başkasının sistemine yapılan saldırı gelir.Aslında bilgisayar ile ilgili hiç bir şeyi merak etmeyen insanlar söz konusu kural ihlali konulara gelince dört kulakla dinlediklerini çok görmüşüzdür.O zaman ilk sorumuzu cevaplayalım hack nedir ?
Hacker bilgisayarda meydana gelen teknik bir problemi çözerken ağ iletişimini veya diğer becerilerini en iyi kullanan kişidir.
Bilgisayar korsanları ise bu hacker kavramını kötü amaçla kullanan kişidir.Örneğin kişisel bilgilerimize(sosyal medya şifreleri,banka şifreleri)bizim rızamız olmadan elde edilmesi ya da bu
konuda yapılan habersiz saldırı olarak değerlendirebilirz.Ya da size ait olan özel resimleri şifreleri alıp bunu size bir tehdit mahiyetinde kullanan kişi ve kişilerdir.Korsanlar 3’e ayrılır.

1)Beyaz Şapka
Etik hackerlar olarak bilinen beyaz şapka korsanları güvenlik açıklarını bulmak ve raporlamak için şirketin ağlarına girmeye çalışmak için işe alım testi yaparak çalışırlar.Böyle bir şeyin gerek duyulmasındaki tek neden Firmasında oluşacak güvenlik sorunlarını müşteriler fark etmeden bunu en aza indirgemek.
Bir nevi kendi hatalarını kenileri çözüm buluyor.

2)Siyah Şapka
Siyah şapkalı korsanlar veri çalma,kötü amaçlı yazılımları yaygınlaştırmak ya da bu yazılımlar üzerinden firmalardan fidye istemek için bilgilerini kötü yönde kullanan kimselerdir.
Siyah şapkalı hacker’lar kişisel bilgilere yaptıkları saldırıdan ötürü yasalar gereğince suçlu kategorisinde bulunurlar.

3)Gri Şapka
Gri şapkalı korsanlar ise siyah ve beyaz arasında orta bir yerlerde duruyorlar.Görünürde beyaz şapkalı hacker’lar gibi dursalar da asıl amaçları siyah şapkalı hacker’lar gibi sistemlere izinsiz giriş yapmak.
Sistem açığı olan firmalarla iletişime geçip belli bir ücret veya hediye karşılığında sistemlerini düzeltmeyi teklif ederler.

Hack kelimesi 1960’larda kısıtlanmış bilgisayar yeteneklerinin makine kodları ile saldırıya uğramış olarak yetkinliğini arttıran kişi olarak tanımlanır.

En Ünlü Hacker’lar
Ünlü teknoloji uzmanı Donald Knuth,Ken Thompson,Vinton Cref,Steve Jobs,Bill Gates.
Gates, Microsoft’u kurmadan önce kurumsal sitelere girmeyi başarmıştı.

 

Comments 0

Siber Güvenlik Part 1

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals