Scratch nedir? Ne işe yarar?


Nedir bu Scratch ?

Scratch, öncelikle ücretsiz olarak kullanabileceğimiz grafiksel bir programlama dilidir.
Programlamaya yeni başlayanlar için ve çocuklar için eğlenceli bir ortamdır.
Üzerindeki görsel etkiler, özellikle çocuklar için heyecan vericidir. Scratch üzerindeki renkli blokları sürükleyip bırakarak etkileşimli hikayeler, oyunlar, animasyonlar, müzikler ve sunumlar vs. oluşturabilirsiniz. Üstelik oluşturmuş olduğunuz bu ürünleri internet ortamında scratch programcıları ile paylaşabilirsiniz.
Tüm bu özelliklere sahip olan Scratch, ABD Ulusal Bilim Vakfı(NFS) tarafından finanse edilen bir projedir.
Bu proje Massachusetts Teknoloji Enstitüsü(MIT) Media Lab’ın Hayat Boyu Çocuk Yuvası Grubu tarafından geliştirilmiştir.
MIT üzerinden Scratch’i şu adresten çevrimiçi olarak kullanabilirsiniz:(https://scratch.mit.edu)  ve kayıt için Scratch’e katıl’ı tıklayabilirsiniz. Eğer çevrimiçi kullanmak istemezseniz bilgisayarınıza scratch’i indirerek de kullanabilirsiniz.

Ülkemizde ve diğer ülkeler ” Scratch ” ile neler yapıldı, neler yapılmış?

⦁ New York’taki bir okul , Scratch’i bulaşıcı hastalıkların yayılmasına ilişkin simülasyonlar oluşturmak için kullandı.

⦁ Ülkemizdeki bazı illerde “kodlamayı yaygınlaştırmak” için plot ortaokullar seçildi ve buralarda kodlama atölyeleri kurulup çocuklarla scratch projeleri gerçekleştirildi. (Örneğin: KodlaManisa Atölyesi)

⦁ Hindistan ‘da yaşayan bir grup genç, köylerinin yaşadığı çevre sorunlarını gösteren hareketli bir haritasını yapmak için scratch’i kullandı.
⦁ İstanbul’da bir üniversitedeki öğrenciler, Scratch’i kendi oyunlarını hızla prototipleştirerek ve oyunu halka test ederek vide oyun kültürünü incelemek için kullandılar.

⦁ Kaliforniya ‘da bir ortaokuldaki İngiliz  Scratch’i rastgele bir hikaye jeneratörü oluşturmak için kullandı.
⦁ Rusya’daki bir ilkokuldaki öğrenciler, Scratc’i koordinat sistemi ve trigonometri hakkında öğrenmek ve kendi kişiselleştirilmiş öğreticilerini oluşturmak için kullandılar.

⦁ Michigan’daki lise öğrencileri Scratch’i fizik simülatörü yapmak için kullandı.

Scratch, kodlamaya yeni başlayanlar ve çocuklar için demiştik. Peki diğer programlama dillerine hakim olanlar, merak edenler veya bilen kişilere hitap etmez mi?

Hayır, elbette eder.
Yukarıda Scratch’in kullanım alanlarından bahsettik.
“İstanbul’da bir üniversitedeki öğrenciler, Scratch’i kendi oyunlarını hızla prototipleştirerek ve oyunu halka test ederek video oyun kültürünü incelemek için kullandılar.” demiştik.
Yani Scratch görsel ve basit olduğu için halihazırda yapacak olduğunuz projeleri burada üretip hızlıca test edebilirsiniz. Bu şekilde, ürünün oyun dünyasında vs. gelecekte getireceği sesten ön görü ile haberdar olmanızı sağlar.

Yeni başlayanlar için scratch neden önemlidir?

Kodlamaya yeni başlayacak olanların “Biz çocuk muyuz? Daha üst düzey bir programlama dilinden başlasak olmaz mı?” şeklindeki sitemlerini duyar gibiyim.
Scratch ile algoritma mantığınızı çok iyi bir düzeyde geliştirebilirsiniz.
Zihninizi oldukça zorlayacak bir dildir. Çünkü Scratch ile diğer dillerde mümkün olan işlemler bazen daha da zorlaşabiliyor. Bu durum, problem çözme yeteneğinize önemli katkılar sağlıyor. Kısaca şu şekilde düşünebilirsiniz: “Bir sorun var ve siz bu sorunu elinizdeki imkanları kullanarak en kısa yoldan çözmelisiniz. Scratch ile kullanabileceğiniz araçlar kısıtlı olacağından beyniniz sıkışır ve hızlı bir şekilde çözüm arar. Unutmayınız ki beyin sıkışınca muhteşem çalışır.” Ben scratch ile kodlama eğitimini Halk Eğitim Merkezi ve Ortaokullarda verdikten sonra kendimde de problemleri çözme hızımın değiştiğini farkettim. Oysaki daha üst düzeydeki dilleri de biliyordum. Scratch bana basit düşünüp hızlı bir şekilde problem çözme yeteneği kazandırdı. Diğer programlama dilleri için de aslında bu durum aynıdır. Bazen kompleks gördüğümüz ve içinden çıkamadığımız yapılar aslında oldukça basittir. Bizler bu durumu basit düşündüğümüzde farkederiz.

Çocuklara faydası nelerdir ?

Scratch çocukların yaratıcı öğrenme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Scratch’te “Hayal et, kodla ve paylaş!” mantığı mevcuttur. Çocuklar programlama öğrenirken yaratıcı düşünme, mantıksal akıl yürütme, problem çözme ve işbirliği becerilerini geliştiren önemli matematiksel ve bilgisayar kavramlarını öğrenirler. Scratch üzerinde oyun vb. tasarlayan çocuklar üretiyor ve bu durum onlarda güven oluşturuyor. İleriki dönemlerinde matematik, mantık, fen ve başka derslerine de bu durum yansıyor. Üstelik bu durum çocuklara eğlenceli bir ortamda kazandırılıyor. Scratch çocukların sıkılmayacağı görsel bir alana sahiptir.
Örneğin, Scratch programlama dilinde yazım hataları gibi sorunlarla karşılaşmayız. Diğer programlama dillerinde olduğu gibi komutları yazmayız. Bunun yerine programlama bloklarını sürükleyip birleştirmek yeterli olacaktır. Birleştirilen kod blokları belirli bir algoritmaya göre yapılır yani işlem basamakları sıralıdır. Bu sayede çocukların problemleri adım adım çözme becerisi de gelişmiş olur.
Çocukların, Scratch sayesinde kazanacağı beceriler gerek günlük hayatlarına gerekse eğitimlerine önemli katkılar sağlayacaktır.


Like it? Share with your friends!

Scratch nedir? Ne işe yarar?

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals