Sandbox’tan Nasıl Çıkılır? Sandbox’a Girmemek İçin Ne Yapmalıyız?


Merhaba Değerli Okurlarım,

İlk makalemde sizlere “Sandbox nedir? Nasıl düşülür? Türkiye’de yapılan hata nedir ve girme sebepleri nelerdir?” konularından bahsetmiştim. İlk makaleme linke tıklayarak erişebilirsiniz.

Şimdi ise “Sandbox nasıl anlaşılır?”  , “Sandbox’tan nasıl çıkılır?” ve “Sandbox’a girmemek için neler yapmalıyız?” konularında bilgi vermek istedim.

 

Sandbox Nasıl Anlaşılır?

Eğer anahtar kelimelerinin tümünde sıralama kaybı yaşıyorsanız, hatta sıralamadan çıkarıldıysanız Sandbox’a düşme olasılığınız yüksektir. Kesin olarak Sandbox’a girip girmediğinizi iki yöntemle anlayabilirsiniz.

1. Site Başlığı İle Sandbox Sorgulama

Sitenizin başlığını kopyalayıp aratın. Ancak başlığınız bilinen bir kelimeyse, kısa veya yüksek rekabete sahip bir kelimeyse, birinci sıraya çıkamayabilirsiniz. Örneğin ‘Sohbet Siteleri’ başlığına sahip bir sitenin sorgulamada birinci sıraya gelmesi oldukça güçtür. Eğer bu yöntem sizin için faydalı değilse diğer yöntemi deneyebilirsiniz.

2. URL İle Sandbox Sorgulama

Bu yöntem kesin olarak Sandbox’a girip girmediğinizi öğrenme yöntemidir. Sitenizin URL’ini kopyalayıp Google’da aratın. Mesela;  www.heryerdeyazilim.com olarak Google sorgulaması yaptığımızda sitemiz birinci sırada değilse kesin olarak Sandbox’a düşmüşsünüzdür.

 

Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

Sandbox’tan çıkmanın en kesin yolu; Sandbox’a düşmemize neden olan filtrenin bulunarak çözüm üretilmesiyle başlar. Hata tespit edilemediyse sitenin en son yedeklemeleri geri yüklenebilir.

Sandbox’tan çıkmanın bir diğer yolu, SEO işleminin normal standartlarda yapılmasıyla da gerçekleşebilir.  Bu işlemleri yaptıktan sonra sitenizin bir an önce filtreden çıkartmak istiyorsanız iki yol vardır:

1. Google’a yeniden değerlendirme isteği göndermek.

Sandbox’a girme sebebini biliyorsanız; Google’a bununla birlikte düzeltme işlemlerinin yapıldığını ve sitenin filtreden çıkartılması isteğinizi yeniden değerlendirme formu doldurularak Google’a iletilmelidir.

2. Sitede yapılan değişiklikleri Google incelediğinde Sandbox’tan çıkartır.

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra, sitenin hızlı indekslenmesi için bu sayfada yer alan Hızlı indekslenme metodlarından site dışı faktörleri yerine getirmeniz gerekir.

 

Sandbox’a Girmemek İçin Ne Yapmalıyız?

Sitenizin Sandbox’a girmesini istemiyorsanız SEO çalışmasının doğru şekilde yapılması gerekir. İlk makalemde yazdığım yedi maddelik  “Sandbox’a Girme Sebepleri” kısmındaki davranışlar yapılmamalıdır. Ayrıca  güvenilir ve sağlam sitelerden kaliteli backlink alımını tavsiye ediyorum.

Bir sonra ki yazımda görüşmek üzere 🙂

 

Not: Bu makale internetten yaptığım araştırmalarım sonucunda derlenerek oluşturulmuştur.

 

Sandbox’tan Nasıl Çıkılır? Sandbox’a Girmemek İçin Ne Yapmalıyız?

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals