Ruby ?


Ruby ?

Belki bazılarınız ilk defa duydu, belki de sadece kulak aşinalığınız var, ya da biliyorsunuz.
Bu yazım; önbilgisi olmayan arkadaşlarımıza referans olabilmek ve yol göstermek amaçlı olacaktır.

Ruby, doğallıktan yola çıkılarak ve doğallık esas alınarak yazılmış bir programlama dilidir.

Yukihiro “Matz” Matsumoto tarafından en sevdiği dilleri(perl, smalltalk, eiffel, ada ve lisp) harmanlayarak GNU/Linux ortamında yazılmıştır.

1995 de halka duyurulmuş olup, tam anlamıyla 2006 da ismi sıkça anılmaya başlanmıştır.Github, Redmine gibi projeler de bu dilden yazılmıştır. Büyümesinde web framework’ ü ruby on RAILS in payı çok büyüktür. Özgür bir yazılımdır.

Ruby yapısal olarak esnek bir dildir. Gördüğümüz her bir kod parçası Ruby de birer nesnedir.

5.times { print "Ruby'i *seviyoruz* -- harika bir dil!" }

Syntax yapısı diğer dillere göre işin içine girdikçe farklı -hatta bayağı bir farklı- gelebilir. Pythonu andıran söz dizimleri vardır. Hatta pythona benzetilebilir fakat Yukihiro yazarken Python dilinden daha nesnel olması için çabalamıştır.

En çok performans ve verimi Linux çekirdeğinde alırsınız. Mac-OS’da da verimli çalışıyor fakat Windows kullacıları açısından aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Aslında genel olarak web üzerine çalışan arkadaşların çoğunluğunun (.net kullananlar hariç) linuxda geliştirme yapmalarını tavsiye edebilirim.

Bir dilin ürünlerindeki en önemli özelliklerden birisi taşınabilir olmasıdır.Geliştirdiğiniz bir ürünü bahsettiğim işletim sistemleri üzerinde taşıma işlemi yaptığınızda çalışır.

C’ye , bize sunduğu api sayesinde eklentiler yazabiliriz. Çöp toplayıcıları da gelişmiş düzeydedir. Eklenti kütüphanelerinde de referans sayaçları koyma isteğinde bulunmamışlardır.

İşletim sisteminden bağımsız iş parçacıkları sunar. İşletim sistemi desteklemesine gerek kalmadan yönetim yapabilirsiniz.

Bu yazımda bir ön bilgilendirme tarzında giriş yapmış olduk. Daha sonraki yazılarımda: Kurulumları , sunucudaki işlemleri ve linuxda nasıl kontrol edildiğini hep beraber göreceğiz.

Ruby ?

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals