Ruby on Rails ?


Ruby on Rails

Gelelim asıl konumuza…

Ruby nin gelişmesinde hatrı sayılır bir katkısı olan Rails Framework’ü açık kaynak dille yazılmış bir web çatısıdır. Web için bütün bileşenleri mevut olan Rails Framework’ü MVC yapısına ve kod tekrarını önleyen yöntemlerine sahiptir.

2004 yılında piyasaya çıkmıştır. En çok bildiğim referansı Github olmakla beraber araştırdığınızda yazılmış birçok referans projeler bulabilirsiniz.(Basecamp, Twitch, Airbnb, SoundCloud, Hulu, Zendesk vs. vs.)

Araştırmalarıma göre Türkiyede adı geçen projelerde piyasanın hakimi olan php’ye yerini kaptıran bir dil olarak kalmaya devam edecek gibi geliyor bana. Kurumsal firmaların tercihen microsoft teknolojilerinden yana tercihini kullandıkları için aslında pek fazla yer kalmıyor. Dünya geneli ortalamanın birazcık üstünde bir popülerliğe sahip. Php den bir iki tık hızlı olduğu görülmektedir. (Ben değil genel olarak araştırmalarımdan webinar vs. konferanslardan öğrendiğim kadarıyla.)

Sonuçta ikisi de linux ortamında geliştirlmeye açık özgür bir yazılımdır ve ikisinin de gücü harika.

Aslında en çok bildiğim dilde bu kadar bahsetmekle kalacağım. Çünkü bunu kısa örnekler ve videolarla açıklayarak sizlere güzel birer başlangıç yapmayı planlıyorum.

Kim bilir , belki railsci oluruz 🙂

Ruby on Rails ?

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals