R You Ready?


Merhaba, arkadaşlar 🙂

Yazılarımı yazmadan önce, kısaca kendimi tanıtayım. Yıldız Teknik Üniversitesi, İstatistik Bölümü, 4.Sınıf öğrencisiyim. Mezun olduğumda, “Veri Analisti” olacağım. Bu yüzden; benim gibi veri bilimiyle uğraşan ya da bu alana meraklı arkadaşlara faydalı olmak adına, bloglarımı yazmaya çalışacağım. R , Python ve SQL, veri biliminin olmazsa olmazlarıdır. Veri bilimi ile ilgileniyorsanız ve “Ne yapmam gerekiyor?” sorusunu soruyorsanız, Veri Bilimi Okulu sayfasına göz gezdirmeniz faydalı olacaktır. Veri bilimi ile ilgili birçok şeyi, paylaşacağım yeri geldikçe  ヅ


Neden, R?

❆ R programlama dili, en kapsamlı istatistiksel programıdır.

❆ Sürekli geliştirilen ve öğrenmesi kolay bir dildir.

❆ Açık kaynak kodlu bir dil, ücretsiz, lisans kısıtlaması yoktur. Sınırsız sayıda kütüphanesi vardır.

❆ Birçok programlama dili ile uyumlu çalışmaktadır.


➠R Kurulumu

R programlama dilinin kendi editörü vardır ancak konsolu yeni sayılmaz pek. RStudio ise, daha moderndir ve kullanışlıdır. RStudio programını kullanabilmek için, öncelikle  R programını kurmamız gerekmektedir. R programının basit bir kurulumu vardır. İlk önce, https://cran.r-project.org adresinden, işletim sistemimize uygun olan ve sürekli güncellenen R programını

          Windows için: Download R 3.5.1 for Windows

kurmamız gerekmektedir. En son çıkan sürümü 3.5.1 olduğu için, biz bunu kuracağız. Sürümlerden kaynaklı, her kütüphaneyi her sürümde çalıştıramamamız olası bir durumdur. Kütüphaneyi çalıştırırken, hangi sürümde çalışacağının uyarısını bize vermektedir. Şimdi de, uygulamaları yapacağımız, RStudio’yu kurmayı öğrenelim. Bunun için, https://rstudio.com/products/rstudio/download/ adresinde “Installers for Supported Platforms” bölümünden, işletim sistemimizi seçip, indirip, kurmamız yeterli.

         Windows için: RStudio 1.1.453 – Windows Vista/7/8/10

RStudio simgesi, masaüstüne gelmemektedir. Bu yüzden, bilgisayarın arama kısmına yazıp yönetici olarak çalıştırmamız gerekmektedir. Yönetici olarak çalıştırmazsak, kütüphaneleri yükleyemeyiz ve programın işlevlerini tam olarak kullanamayabiliriz. Bunu da yaptıktan sonra, ekran görüntüsü şöyle olan programımız gelecektir:


➠R Tanıtım

RStudio, dört bölmeye ayrılmıştır. Bu bölümlerin büyüklüklerini, kendi isteğimize göre, bölümleri ayıran çizgilere gelip farenin sol tuşuna basılı tutarak hareket ettirip ayarlayabiliriz. Bu bölümler:

1. R Script: Kodların yazıldığı bölümdür. Fonksiyonların, verilerin, kod açıklamalarının ve dokümanların hazırlanıp, istenilen kadarının “Shift+Enter”a basılarak, konsolda çalışmasını sağlayan yerdir.

2. Konsol(Console): Komutların, kodların ve işlemlerin yazılıp, “Enter”a basılmasıyla, direkt olarak çalıştırıldığı yerdir. Script’teki komutlar, burada derlenir yani çalıştırılır. İşlem uzun ise, “Enter” yardımıyla, bir alt satıra geçilerek, otomatik olarak beliren “+” işaretinden, kodlar yazılmaya devam edilir.

3. Oluşturulan değişkenler ve veri kümeleri “Environment” sekmesinde; yazılan komutlar ise “History” sekmesinde tutulur. Böylece, daha önceden yazdığımız komutları, rahatça bulabiliriz.

4. Bilgisayarımızdaki dosyalarımız “Files” sekmesinde; çizdirdiğimiz grafik çıktıları “Plots” sekmesinde; yüklediğimiz paketler “Packages” sekmesinde; yardım belgelerimiz ise “Help” sekmesinde bulunmaktadır.

 Bu sekmeleri, “Tools” menüsünden, “Global Options” > “Pane Layout” sekmesinden değiştirebiliriz. 

 Bu sekmeleri renklendirmek, yazı tiplerini ve fontlarını değiştirmek için de, “Tools” > “Global Options” > “Appearance” sekmesini kullanabiliriz.


Bu yazımızda, R programına küçük bir giriş yapmış olduk. Sorularınız ve her türlü yardımım için, benimle iletişime geçebilirsiniz her zaman. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Kalbinize iyi bakın..

[contact-form][contact-field label=”İsim” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”E-posta” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url” /][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea” /][/contact-form]

R You Ready?

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals