Python İle Temel Programlama Dersleri – 1 Merhaba Dünya !


Python Programlama Dili

Python programlama diline temelden giriş yapmadan önce onu biraz tanıyalım. Python nedir,ne değildir ? Kolay mı,zor mu ?

Python, Guido Van Rossum adlı Hollandalı bir programcı tarafından yazılmış bir programlama dilidir. C, C++, Ruby veya C# programlama dillerine göre oldukça kolay öğrenilir ve hızlı kod yazmanıza olanak sağlar. Gerçi siz hangi programlama dili olursa olsun iyi bir şekilde öğrenirseniz, hızlı yazmaya da alışırsınız. Zaten işin esprisi hızlı yazmakta değil,kullanıcı dostu ve ayrıca programcı dostu bir kod yazmanızdır. Her neyse, Python diğer programlama dillerine kıyasla ayrı bir derleyici ihtiyacı duymaz. Okunaklı ve temiz bir söz dizimine sahiptir. Yani hem kolay yazabilir hem de kolay anlayabilirsiniz. Python programlama dilinin artılarından biri ise, açık kaynak kodlu bir mimariye sahip olmasıdır. Yani yeterince teknik bilgiye sahipseniz, Python dilini kendi programlama dilinize çevirebilirsiniz. 🙂 Nesne yönelimli olmasını da unutmayalım.

En basit ve en net şekli ile, Python programlama dilinin açıklaması bu şekilde. Eğer tatmin olmadıysanız ve daha çok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Python programlama dilini az çok öğrendiğimize göre artık yazmaya başlayabiliriz.

Tabii önce hangi platformda çalışacağımızı belirleyelim.


Python Programlamaya Giriş

Öncelikle ben temel düzeyde işlemler yapacağım için bu eğitim serisinde Repl.it sitesini kullanacağım. “Repl.it sitesi de nedir ?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim, hemen kısaca anlatayım: Kendileri çevrimiçi anlık programlama sitesidir. Yani sitede size bazı programlama dilleri sunuluyor bunlar; Python, Ruby ve C# gibi. Siz de bu programlama dillerinden birisini seçiyorsunuz. Otomatik olarak size bir çalışma penceresi açıyor ve başlıyorsunuz yazmaya. Gerçekten programlamaya yeni başlayan kişiler için müthiş bir site. Yazdığınız kodların çıktısını isterseniz indirip saklayabiliyorsunuz. Tüm bunlarla beraber ,size seçtiğiniz programlama dili hakkında kütüphaneleri de ücretsiz sunuyor.

O halde gelin “Repl.it sitesinden nasıl Python projesi açılır?” onu öğrenelim.

Öncelikle siteye girdiğinizde karşınıza çıkan programlama dili seçme kutucuğundan Python3 seçeneğine tıklıyorsunuz.

Tıkladığınız anda sizi proje sayfasına yönlendiriyor. Bundan sonra isterseniz ortam kütüphanelerini ekleyebilirsiniz.


Yazdırma İşlemleri

Evet, artık ilk konumuz olan yazdırma işlemlerine geçebiliriz. Python programlama dili oldukça kolay. Temel programlama bilgisine sahip arkadaşlar bu yazımı atlayıp direk görsele gidebilirler.

  • Print ifadesi ve kullanımı

Print ifadesi adından da anlaşılacağı üzere ,ekrana yazdırma işlemini yapar. Print(1) -> Ekrana 1 yazar. Print(‘Merhaba Dünya !’) -> Ekrana Merhaba Dünya ! yazar. Bu iki kod arasındaki fark ise birinde tek tırnak yok diğerinde var. Bunun sebebi; integer tipindeki değerleri yazarken tek tırnak kullanmamanız gerekir. Eğer şu şekilde yazarsanız -> Print(‘1’) -> 1 ifadesini string tipinde yazdırmış olursunuz. İlerleyen konularda değineceğim için , string ve integer değişken türlerine daha fazla detaya inmeyeceğim. “Print(‘Merhaba Dünya !’) kodunda neden tek tırnak kullandın?” sorusuna da string bir değer olduğu için cevabını vereceğim. “Kardeşim iyi güzel anlatıyorsun da biz string ve integer kavramlarını bilmiyoruz ki !?” diyor olabilirsiniz,ama aceleci olmaya gerek yok yavaş yavaş anlatacağım. Önce şu iki kodu bir yazmayı deneyin. Çıktı olarak şu sonucu alacaksınız.

Kırmızı ile gösterdiğim yerde “run” (çalıştır) seçeneği olacaktır. Ona basıp sağ ekranda çıktıyı görebilirsiniz. Daha sonra “stop” (durdur) seçeneği ile kod yazmaya devam edebilirsiniz.
  • Input ifadesi nedir nasıl kullanılır ? – Kullanıcıdan alınan değeri ekrana yazdırma

İlk dersin son konusu olacak olan input ifadesi, kullanıcıdan değer alma işlemlerinde kullanılır. Mesela program kullanıcıya “Adın nedir ?” diye bir soru sorsun. Kullanıcı cevap olarak “Uğur” yazdı diyelim. Program bu “Uğur” değerini input ifadesi sayesinde bir değişkene atıyor ve kendi hafızasında saklamaya başlıyor. Programcı o değişken değeri ile istediği işlemi yaptırabiliyor. Hemen bu konuyla ilgili örnek uygulamanın kodlarını yazalım.

ad=input(‘Adınız nedir ? =’) # ad – adında bir değişken tanımladım ve bu değişken değerinin input ifadesi ile kullanıcıdan geleceğini belirttim. Ardından parantez tek tırnak içerisinde sorumu sordum.

print(‘Merhaba’,ad) # print yazdırma ifadesi ile parantez tek tırnak içerisinde “Merhaba” yazıp, tek tırnağın sonuna gelecek değişken adını ekledim. Virgül kullanmayı unutmayın. Program virgülden sonra gelecek olan değeri değişken adı ile algılar, bu nedenle “ad” adında var olan değişkeni oraya yazdım.

Bu programın algoritması ise şu şekilde oldukça basit.:Program, kullanıcıdan ad bilgisini istiyor. Kullanıcı ad bilgisini giriyor. Program, değeri ad değişkenine atıyor. Daha sonra ekrana, değeri “Merhaba” komutuyla birleştirip yazdırıyor. 🙂


Ders Sonu Notları

İlk dersimizde aslında çok fazla şey öğrenmedik. Python programlama dilinin ne olduğunu kısa ve net bir şekilde işledik. Repl.it sitesini tanıdık. Oldukça işe yarar bir site olduğunu keşfettik. İlk Python projemizi oluşturduk. Yazdırma İşlemleri başlığı altında print ve input ifadelerini öğrendik. Örnek uygulamalar yaptık. Bence baya güzel bir giriş oldu ne dersiniz. 🙂 Eğer sadece yazılı olarak yetinmek istemiyorum, video olarak da bu dersteki konuları işlemek istiyorum diyorsanız: Yazının en alt kısmında bulunan videoyu izleyebilirsiniz. Her dersin sonunda o ders içeriği ile ilgili video çekip hem YouTube hem de Her Yerde Yazılım sayfasında yayınlayacağım. Bandicam yazısına takılmazsanız sevinirim 🙂 Öğrenci insanız;üçüncü parti yazılımlar kullanıp, ürünü korsan da kullanmak bize yakışmaz 🙂 Her neyse umarım yararlı olmuştur. Gelecek derste görüşmek dileğiyle !

Tüketen Çöküşe, Üreten İstikbale Ulaşır.

Bizi takip etmeniz isteği ve başka yazılarda buluşma dileği ile…

Python İle Temel Programlama Dersleri – 1 Merhaba Dünya !

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals