PROTEUS 7/8 NEDİR?/NE İŞE YARAR?


Merhaba arkadaşlar,bugün sizlere proteus çizim programını elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.”Proteus nedir?” sorusuyla başlayalım:

Proteus bir elektronik çizim programıdır.Labcenter Electronics firmasının bir ürünüdür.Elektronik devrelerimizi bu program üzerinde çizerek, çalışıp çalışmadığını kontrol edebilir ve hatalarımızı program üzerinden görebiliriz.Ya da baskı devre çizimi yapabiliriz.Geniş bir kütüphaneye sahip olan proteusu internette kolayca bulup indirebilirsiniz.Özellikle meslek liselerinde öğretilen bu program,basit ve kullanışlıdır.

 

 

Proteusta İSİS ve ARES olmak üzere iki çizim seçeneğimiz var.Bunları kısaca açıklamak gerekirse: İSİS, yukarıda dediğim gibi devreleri çizmemize ve çalışıp çalışmadığını anlamaya yarar; ARES ise yapacağımız çizimin baskı devresini çıkarmamıza yarar.

İSİS:

İSİS’e geniş bir kütüphane desteği sunulmaktadır.

İSİS’te basit bir zaman gecikmeli devre: Bu devrede kondansatörün kapasitesine göre gecikme olur.

Bir diğer seçenek ise ARES‘tir.Baskı devre yapmamıza yarayan bu seçenek;İSİS’te çizdiğimiz simülasyonu direk geçirebilir yada kendimiz sıfırdan bir baskı devre çizimi yapabiliriz.

Sizlere kısaca proteus çizim programından en basit haliyle bahsetmeye çalıştım,zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. 🙂


Like it? Share with your friends!

PROTEUS 7/8 NEDİR?/NE İŞE YARAR?

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals