POPÜLER MİKRO İŞLEMCİ GELİŞTİRME KARTLARI


MİKRO İŞLEMCİ GELİŞTİRME KARTI NEDİR?

Bir mikroişlemci geliştirme kartı, bir mikroişlemciyi ve bir kullanıcının(Mühendis,Yazılımcı) kartdaki mikroişlemciyi tanıması ve programlamayı öğrenmesi için gereken minimum destek mantığını içeren baskılı devre kartıdır. Ayrıca, mikroişlemci kullanıcılarına, ürünlerdeki uygulamaları prototiplemek için bir yöntem olarak hizmet ederler.

YAYGIN MİKROİŞLEMCİ GELİŞTİRME KARTLARI

5)FREEDOM DEVELOPMENT BOARDS

Freedoom Board

Freedom Geliştirme kartı, Kinetis MCU ailesi ve NXP sensörlerinin hızlı uygulama prototipinin gösterimi için mükemmel olan küçük, güçlü ve düşük maliyetli geliştirme platformudur. Bu geliştirme kartları, kullanımı kolay bir yığın depolama aygıtı flaş programcısı, sanal bir seri bağlantı noktası ve klasik programlama ve çalışma-kontrol yetenekleri olan bir geliştirme karttır. Üzerinde bulunan Kinetis MKL46Z256VLL4 mikrokontrolcü, ARM Cortex-M0+ işlemci çekirdeğine sahiptir. Donanım yapısı, Arduino R3 pin dizilimi ile aynı olduğundan, bir çok ek modül ve shield ile kullanılabilir. Kart üzerinde 4 hane LCD ekran, 3-eksen ivmeölçer, magnetometre, kapasitif dokunmatik ekran ve ortam ışığı sensörü bulunur.

Freedoom Board

 

Freedom Kart, Open SDA destekli seri bağlantı ve debug arabirimini de desteklemektedir. Bu sayede farklı seri haberleşme ve flaş programlama yapabilmektedir.

Haberleşme, ölçme ve enstrümantasyon, gömülü sistem tasarımı ve geliştirmesi gibi bir çok alanda faaliyet göstermektedir.

 

 

 

4)DECA BOARDDECA BOARD

       DECA Geliştirme Kartı, en uygun seti entegre etmek için endüstrinin ilk tek yongalı kartıdır. Uçucu olmayan programlanabilir mantık aygıtları (PLD’ler) olan Altera’nın en son düşük maliyetli, yüksek oranda entegre edilmiş MAX 10 FPGA ile etkileşim için kullanılan çok çeşitli sensörler ve arabirimler sunar. DECA platformunda ayrıca pano alanı azaltma ve maliyet hususları için ideal bir çözüm olan Enpirion® güç çözümlerini de barındırır.

Kendinden yapılandırma, kapsamlı tasarım koruma özellikleri, entegre ADC’ler ve Nios II 32-bit mikrodenetleyici IP, MAX10 cihazları uygulamak için donanım ile dahili saklanan çift görüntü sağlamak kullanılır. Sistem yönetimi, G / Ç genişletme, iletişim kontrol uçakları, endüstriyel alanlar için için ideal bir çözüm üretir.

DECA geliştirme kartı ayrıca yüksek hızlı DDR3 bellek, video ve ses özellikleri, Ethernet ağı ve birçok heyecan verici uygulamayı vaat eden nadir kartlardandır.

3)İNTEL® EDİSON

Edison, Intel®’in güçlü ve popüler bilgi işlem modülüdür. İntel Edison bizlere Giyilebilir projelere gömülecek kadar küçük, internet uygulamaları için yeteri kadar çok yönlü ve robotik platformları kontrol edecek kadar güçlü bir kullanım sunar. Edison, WiFi (802.11a / b / g / n), Bluetooth (4.0 ve 2.1 EDR), UART’lar, I2C, SPI, USB ve 40 GPIO gibi bir çok özelliğide bünyesinde barındırır. 1GB LPDDR3 RAM ve 4GB eMMC flash bellekle desteklenen, 500MHz’de saat hızı 32-bit Intel® Atom ™ İşlemci tarafından yönetilir. Söylemeye gerek yok, Edison güçlü, küçük bir elektronik beyin olarak hayatımızda yerini almış bulunmakta. Gömülü bilgi işlem hakkında hepimizi nasıl düşündüğümüzü değiştirme gücüne sahiptir. Modül Yocto tabanlı bir Linux işletim sistemi ile donatılmıştır, böylece C / C ++ dosyalarını derleyebilir veya Python, Node.js ve diğer komut dosyalarını çalıştırabilirsiniz.

Edison ile Arayüzleme

         Platformu küçük tutmak için, tüm I / O pimleri 70 pimli bir Hirose DF40C konektörüne ayrılmıştır.   Bu ince aralıklı konektörler, küçük şeyleri korumak için mükemmeldir, ancak arayüzle bağlantı kurmak zor olabilir. Karttan konektörler, Edison’u diğer bileşenlerle birleştirmek için çiftleşme yapan bir Hirose konektörüne sahip bir tahtaya ihtiyacınız olacak.

Şu anda, mevcut çiftleşme tahtaları SparkFun Edison Blokları, Arduino Genişleme Kurulu ve Mini Koparma  bulunmaktadır.

Temel Blok, Konsol Bloğu, Konsol Temel Bloğu ve Pil Bloğunu içeren Edison Blokları, Edison projenizi özelleştirmek için minik form faktörünü korumak mükemmel bir yoldur. Bloklar ve Intel Edison için SparkFun Blokları Genel Kılavuzumuzu okuyarak nasıl birbirine bağlı olduklarını öğrenebiliriz.

2)BEAGLEBONE BLACK

         BeagleBone Black hobi amaçlı, yenilikçi mühendisler için hayal ötesindeki BeagleBoard ailesinin bir ürünüdür. Bu, açık donanım tasarımı, dizüstü bilgisayar gibi performans ve genişletilebilirlik sağlayan kompak bir geliştirme kartıdır.

 

‘BeagleBone Black’ nedir?

‘BeagleBone Black’, daha önce piyasaya sunulan ‘BeagleBone’ sürümünün daha geliştirilmiş bir versiyonur. Tek karttan oluşan bu küçük bilgisayar, geliştiriciler ve hobi amaçlı uğraşanlar için topluluk desteği olan bir platformdur.
Linux 10 saniyenin altında açılırken, projelerinizi geliştirmeye 5 dakikadan daha az bir sürede sadece bir USB kablosu ile başlatabilirsiniz.

 

Beaglebone Black hızla büyüyen desteği ile düşük maliyetli, kimlik kartı boyutunda bir geliştirme platformudur. Beaglebone Black dahili mikro HDMI bağlantı noktası ile size sunarak normal sürümden biraz farklıdır. 512MB DDR3L DRAM, 4GB flash bellek, 1GHz bir AM3358 işlemci ve isteğe bağlı JTAG bağlantısı kurabilirsiniz. Sonuçta, Beaglebone Black fiziksel bilgisayar ve küçük gömülü uygulamalar için idealdir . TI Sitara ™ AM3358 ARM® Cortex ™ -A8 işlemci tarafından sağlanan gerçek zamanlı analiz için bol I / O ve işleme gücü ile, Beaglebone Black ile bağlantınız çok kolay olabilmektedir.

1)ARDUİNO

Daha önce yazdığımız Arduino Yazılarımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Arduino Nedir?

ARDUİNO AİLESİ

Özetle Dünyamızı kolaylaştıran elektronik mikroişlemci kartlarından bazı popüler olanları anlatmaya çalıştık, İnşaAllah muvaffak olmuşuzdur.

Soru ve Görüşleriniz bizim için önemlidir. Soru ve görüşlerinizi BİZE bildiriniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, Esen kalın…

[contact-form][contact-field label=”İsim” type=”name”][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea”][/contact-form]

POPÜLER MİKRO İŞLEMCİ GELİŞTİRME KARTLARI

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals