PLC ve Kumanda Devrelerinde Mühürleme


Mühürleme Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Herkese merhaba arkadaşlar bugünkü yazımızda: Mühürleme nedir? Mühürleme nasıl yapılır?Mühürleme neden yapılır?Mühürleme yapılırsa neler olur gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Arkadaşlar mühürleme dediğimiz olay aslında bir devreyi kilitleme, sürekli çalıştırma anlamına gelir.

Butonlara basılı tuttuğumuzda enerjinin geçtiğini , butondan elimizi çektiğimizde ise enerjinin kesildiğini hepimiz biliyoruz. Fakat bazı devrelerin sürekli çalışmasını, butondan elimizi çektiğimizde de çalışmasını isteriz işte tamda bu nokta da mühürleme imdadımıza yetişiyor. Peki nasıl yapılır bu mühürleme ?

Devredeki start butonun girişinden ve çıkışından aldığımız iki ucu kontaktör’ün boştaki açık kontağına bağlarız fiziksel olarak yapacağımız işlem bu kadar basittir. şimdi çalışmasını inceleyelim.

Arkadaşlar yukarıdaki görsel de mühürlemeli bir PLC yazılımı vardır şimdi gelin hep beraber çalışmasını inceleyelim. Start butonuna bastığımızda m0.0 çıkışı tetiklenmiş olacak tetiklendikden sonra start butonunun altındaki m0.0′ ın yardımcı kontağı da kontağını kapatmış olacak ve start butonundan elimizi çeksek dahi enerji geçişi m0.0 üzerinden devam edecektir. Böylece çıkışlar, stop butonuna basana kadar aktif kalacaktır. Programın devamını açıklayacak olursak m0.0 enerjili kaldığı sürece motor1 ve motor 4 çalışsın demişler.

Yukarıdaki devrede ise mühürlemeli bir kumanda kumanda devresi vardır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.. 🙂

 

PLC ve Kumanda Devrelerinde Mühürleme

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals