PLC Nedir ?


Plc(programlanabilir lojik kontroller) endüstriyel makinelerin kontrolünü sağlayan endüstriyel bir kontrol cihazıdır. Modellerine göre giriş ve çıkış( l / O) sayısı değişebiliyor , kendisini diğer kontrol cihazlarından ayıran en büyük özellikleri de dış etmenlere karşı dayanıklı olmalarıdır. Mekanik darbelere, sıcaklık farklarına , gürültüye  ve titreşime dayanıklı şekilde tasarlanırlar.

Plc aslında normal bir mikro denetleyici kartının(arduino , pıc , atmel , raspberry..) endüstriye uyarlanmış halidir. Hepsinin ortak noktası; içinde bir işlemci olması ve bu işlemci ile bütün komutların gerçekleştirilmesidir. Plc yi en basit hali ile mikro denetleyicilerin kutulanmış versiyonu olarak düşünebiliriz.Bu kutuların içine her üretici firma kendi işlemcisini takar , kalitesi de buradan belli olur zaten. Mikro denetleyiciler kutulanma’dan  direk endüstride kullanılmaya başlanırsa çok çabuk bozulur , buna en güzel örnek arduino ile endüstriyel bir proje yapmaya çalıştığımızda onun çok uzun süre dayanmadığını fark ettiğimiz de olur. Plc genelde DC 24 volt ile çalışır fakat türüne ve kullanılacağı alana göre AC 220 volt veya DC 48 volt ile çalışan türleri de var.

PLC giriş birimi(input)

Kontrol edilen sistem ile ilgili verilerin ilk aktarıldığı yerdir. Plc’nin girişlerine sensörler , butonlar , sınır anahtarları , şalterler , anahtarlar , ve benzeri elemanlar bağlanır.(Bunların nasıl bağlandığına önümüzdeki yazılarda detaylı bir şekilde değineceğiz) Girişlere bağlanan elemanlardan gelen elektrik sinyalleri plc’nin işlemcisi tarafından düzenlenir ve yazdığımız programa göre çıkış birimlerine aktarılır .

 PLC çıkış birimi(output)

Kontrol edilen sistem ile ilgili inputlardan gelen elektriksel sinyaller düzenlenerek çıkış birimlerine aktarılır. Çıkış birimlerine röle , kontaktör , led , motor , ssr , selenoid  valf  ve benzeri elemanlar kullanılır. Bunlar direk bağlanmıyor çıkış birimine, kullanacağımız yükün büyüklüğüne göre sürücü entegreleri kullanacağız yani arada bir tercüman varmış gibi düşünebiliriz (Bu kısım çok önemli önümüzdeki yazılarda daha detaylı bir şekilde değineceğiz).

PLC seçimini nasıl yapmalıyız ?

İlk aşamada kuracağımız sistemde kaç tane girişe ve kaç tane çıkışa ihtiyacımız olduğunu tespit etmemiz lazım.Daha sonra projeye göre plc’nin işlem yapabilme hızı , veri belleği kapasitesi , maliyet , gerçek zaman saati , teknik destek , şifreleme  gibi faktörleri projemize göre karar verip en uygun plc’yi seçeriz.

Plc öğrenirken ilk aşama için şimdilik bu kadar bilgi yeterli.Önümüzdeki günlerde plc nasıl programlanır?Plc ile nasıl projeler yapabiliriz? Kumanda elemanları nedir nasıl kullanılır? Sensör nedir,plc’ye nasıl bağlanır?  Plc ile endüstriyel bir çok cihazın nasıl kullanılır? Bu konulara dair yazılarımız olacaktır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

 

PLC Nedir ?

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals