Mikrodenetleyici Şey Değil Mi Ya? Mikroişlemci???


          Herkese merhaba. Bu yazımda “Hocam mikroişlemci ve mikrodenetleyici aynı şey değil mi ya?” sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. 

          Öncelikle mikrodenetleyici hakkında konuşalım. Bir önceki yazımda RAM,  ROM, I/O gibi terimlerden bahsetmiştim. İşte mikrodenetleyici bunlara sahip olan bir cihaz. Ayrıca zamanlayıcı, seri bağlantı portları ve CPU’ya sahiptir. Bunlar bir görevi yapılması için geliştirilen cihazlardır. Giriş-çıkış portları sayesinde istenilen göreve göre tasarlanıp, belirlenen zaman aralıklarında işlem yaptırabiliriz. 

medium-PIC18F4550-PDIP-40.png

          Mikroişlemcilerden bahsetmek gerekirse; RAM,  ROM, I/O gibi bileşenlere sahip olmayan ama mikrodenetleyicilerden çok daha hızlı işlem yapan cihazlardır. Gelişen teknolojiyle birlikte mikroişlemcilerin içine milyonlarca transistör yerleştirilerek işlem hızı arttırılmıştır. Bu transistörler açma-kapama işlemi yaparak,        true-false diye adlandırdığımız 1-0 sinyallerini ileterek işlemlerin gerçekleşmesini sağlarlar.

 

intel-amd-islemci.jpg

          Başlıca farklarından bahsetmek gerekirse mikroişlemciler Ghz hızlarındayken, mikrodenetleyiciler Mhz hızlarda işlemler yapar. Yani mikroişlemciler çok daha hızlıdır. Fakat içinde milyonlarca transistör olduğundan bahsettik. E bunlar hep masraf. Bu yüzden mikroişlemcilerimiz çok daha pahalı fiyata satılıyor. Mikroişlemciler bilgisayarımızın beyni olarak nitelendirebiliriz. Mikrodenetleyicileri ise görev adamı olarak adlandırabiliriz. Mesela kanalları değiştirmek için kullandığınız kumanda bir mikrodenetleyici sayesinde bu işlemi yapar. 

          Bu yazıların devamında mikrodenetleyicilerle ve pic18f4550 ile ilgili dersler anlatmayı planlıyorum. Anlaşılmayan herhangi bir terim varsa bir önceki yazıma  bakabilir;kafanıza takılan herhangi bir soruyu yorum olarak da belirtebilirsiniz. Benim bir kova su verdiğimi ve okyanusu işaret ettiğimi unutmayın. Okyanusa dalın. Okuduğunuz için teşekkürler.

 


Like it? Share with your friends!

Mikrodenetleyici Şey Değil Mi Ya? Mikroişlemci???

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals