Krita – Dijital Sanat Platformu – Ücretsiz Uygulama Tanıtımı


Krita

Merhaba değerli okurlar, bugün sizlere Krita adında bir sanat platformunu tanıtacağım. Bu sanat platformu aynı Adobe Photoshop gibi dijital sanat yazılımıdır. Ücretsiz olması ve sadece resim çizme işlemine odaklanması onu Adobe Photoshop uygulamasından farklı kılıyor. Krita ile harika karakter tasarımları, yağlı boya çalışmaları, manzara ve perspektif çalışmaları gibi kısaca aklınıza ne geliyor ise oluşturabilirsiniz.

Krita uygulamasının maskotu. Şirin mi şirin 🙂

Özellikler, Farklılıklar

Krita uygulamasını diğer sanat uygulamalarından ayıran en önemli fark kullanıcı arayüzünün kolay anlaşılır ve rahat kullanılabilir olmasıdır. Açık kaynak kodlu olduğunu da belirtmek isterim. Tamamı ile resim çizmek ve sanat tasarımları ortaya çıkarmak isteyenler için 10 yıldır geliştirilen ve son zamanlarda tanınmaya başlayan bu uygulama beni yaklaşık 1 yıl önce kendine çekmeyi başarmıştı. Pek yetenekli olduğum söylenemez ama inanın amatör çizerler bile 1-2 saatlik bir çalışma sonucunda ortaya güzel şeyler çıkartabiliyorlar. Psikolojik bir olay olduğunu düşünmüyorum ki bu konuyu görseller ile de destekleyeceğim. Öncelikle adım adım gidelim ve başlarken kullanıcı arayüzünü tanıyalım.

Adobe Photoshop uygulamasına benzer bir arayüz kullanılıyor desek yanılmayız. Tek farkı tek bir tıkla fırça değiştirebiliyorsunuz ve fırça çeşitliliği muazzam.
Titrek bir eliniz var ise fırça düzeltici özelliği tam sizin için yapılmış. Ellerini yanlışlıkla kaydırmış olabilirsiniz sorun değil silmenize gerek yok fırça düzeltici sorunu çözecektir.
Tek tıkla fırça değiştirme özelliği ile dikkatiniz çok az dağılacak. Sadece fırça değil boya rengini de değiştirebiliyorsunuz. Hatta özelleştirdiğiniz fırça takımları arasında da hızlıca geçiş yapabiliyorsunuz.
Ve daha bir çok özellik resim yapmak ve sanat icra etmek isteyenler için kullanıcılara sunuluyor.

Krita İle Yapılmış Sanat Çalışmaları

Sanatçı Alexandru Sabo
Sanatçı David Revoy
Sanatçı Eric Lee
Sanatçı Sina5an

Şahsi Amatör Çalışmalarım

Krita ile ilk çalışmam 🙂
Krita araçları ve hazır fırçalar ile yaptığım hoş mu hoş çalışma

Bilinmesi Gerekenler

Krita açık kaynak kodlu bir mimariye sahip. Bu nedenle sitemizde böyle bir tanıtıma yer vermek istedim. Çünkü Krita uygulamasını siz de geliştirebilirsiniz. Tek bilmeniz gereken C++ ve Qt programlama dilleri. Bu programlama dillerinde iyiyseniz kaynak kodlarını alıp geliştirmeye başlayabilirsiniz. Yazının sonuna Krita uygulamasının resmi sitesinin linkini koyacağım. Daha önce söylediğim gibi bu uygulama yaklaşık 10 senedir geliştiriliyor ve daha yeni yeni tanınmaya, bilinmeye başlandı. Geliştirici ekip bu işten yaklaşık 5 yıl boyunca para kazanamadıklarını bu yüzden sürekli bağışlarla ayakta durmaya çalıştıklarını söylüyor. Açıkçası bu denli kullanılabilir ve sanatçı dostu bir uygulama nasıl piyasada ses getiremez beni çok şaşırtmıştı. Ancak sosyal platformlarda artık kendisine yer edinmeye başlayan Krita uygulamasını daha da yükseklerde görmeye başlayacağız galiba. Her neyse değerli okurlar, resim çizmeyi seven, sanat ile ilgilenen, yeni uygulamalar arayışında olanlar için Krita’yı kesinlikle tavsiye ederim. Çizim tabletiniz var ise resim çizerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bundan emin olun 🙂

Daha fazla bilgi almak için; Krita adresini ziyaret edebilirsiniz.

Krita hakkında yaklaşık 40 dakikalık bir tanıtım videosu çeken sanatçı “sina5an” videosunu izlemenizi öneririm. -Video izin alınarak yazıya eklenmiştir-
Sina5an YouTube kanalını takip etmenizi öneririm. Java, Unity, Processing işlemleri gibi bir çok eğitim serisini ücretsiz bir şekilde yayınlıyor. Kendini yazılıma, sanata, bilime ve ilime adamış nadir insanlardan biridir.

Tüketen Çöküşe, Üreten İstikbale Ulaşır.

Bizi takip etmeniz isteği ve başka yazılarda buluşma dileği ile…

Krita – Dijital Sanat Platformu – Ücretsiz Uygulama Tanıtımı

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals