KNIME VERİLERİN YÜKLENMESİ – 2


Merhaba arkadaşlar bir önceki yazımda KNIME programının ne olduğunu ve kurulumunu anlatan bir yazı yazmıştım. Bu yazımda ise Knıme ortamına verilerimizi nasıl yükleyeceğiz bundan bahsedeceğim. Öncelikle yeni bir proje açmak için sırasıyla File- New- New Knıme Workflow – Next – Finish adımlarını takip etmelisiniz.

                                    

Knıme’da çalışma yapacağımız alan WORKFLOW  olarak geçer. Bu arayüze yani workflow’a sürükle bırak yöntemiyle node’lar taşınarak birbirine bağlanır ve gerçekleştireceğimiz işleme uygun bir akış diyagramı oluşturulur. Daha sonra bu node’lar sırasıyla çalışarak sonuç elde edilir. Yani ekrana sürükle bırak yaparak node’ları birbirine bağlayıp akış diyagramı oluşturabiliyoruz.

Knıme, Node Repository altında bulunan node’lar sayesinde kod yazmadan veri analizleri yapmak mümkündür. Sol aşağıda Node Repository’de IO yazan kısıma tıkladığımızda belli alt başlıklar gelecektir. Verilerimizi yüklemek için READ kutucuğunu kullanacağız.

Node Repository – IO – Read altında çeşitli dosya uzantılarını destekleyen node’lar bulunmakta. Birkaçını açıklamak gerekirse XLS Reader ile excel uzantılı dosyalarınızdaki verileri yükleyebilirken, CSV Reader ile csv ve txt uzantılı verilerinizi yükleyebilirsiniz. Aşağıdaki görselde olduğu gibi birçok farklı uzantıdaki verilerinizi Knıme yüklemek mümkün. Tek yapmanız gereken node üzerine gelip workflow alanına sürükleyip bırakmanız.

Bu örneğimizde  excel dosyasındaki bir veri setimizi Knıme yükleyeceğiz. Öncelikle Excel Reader(xls)’ı workflow alanına sürükleyip bırakıyoruz.

Daha sonra sağ tıklayıp Confıgure diyoruz. Aşağıdaki alanda Browse butonuna tıklayarak veri setimizi sisteme yüklüyoruz.

Satır başlıklarını sisteme alırken çoğunlukla aşağıdaki görseldeki sorun yaşanmakta.

Bunun için Confıgure kısmında Columns Names başlığının altındaki “Table contains column names in row number “ seçeneğini işaretlemelisiniz.

Bunu işaretledikten sonra alt kısımda bulunan Preview alanındaki refresh butonuna tıklarsanız sorun çözülecektir.

Böylelikle veri setimizi sisteme yüklemiş olduk.  Örnek uygulamayı da bu yazımda yazacaktım fakat  sizleri daha fazla sıkmamak için bir sonraki  yazımda örnek bir uygulama yapacağız. Takipte kalın 🙂

KNIME VERİLERİN YÜKLENMESİ – 2

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals