KNIME Nedir ve Kurulumu -1


Merhaba Arkadaşlar ,

Bu yazımda; veri bilimi (data science) uygulamaları yapabilmemizi sağlayan Knıme’ın (okunuşu Naymdır) ne olduğundan ve kurulumundan bahsedeceğim. “Knıme basit anlamda ne yapıyor?” diyecek olursak, verilerimizi işlememize yardımcı olan  açık kaynak kodlu veri madenciliği uygulama aracıdır. Gerek kullanımın kolay olması gerekse de ücretsiz olması programın en önemli özelliklerdendir. İçerisinde veri madenciliği uygulamaları yaparken kullanabileceğiniz  çok sayıda node barındırmaktadır. Bunların hepsini açıklamak  oldukça uzun süreceği için bu yazımda kısaca kurulumundan bahsedeceğim.  Bir sonraki yazımda örnek bir uygulama yapacağım.

KNIME İndirilmesi ve Kurulumu

Bu kısımda Knıme’ı nasıl indireceğinizi  ve bilgisayarınıza nasıl kuracağınızı anlatacağım. Öncelikle knime.com sitesine girerek Software’ın altında “Download now” butonuna tıklayarak aşağıdaki şekildeki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır.

Daha sonra işletim sisteminize göre indirme işlemini seçebilirsiniz.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra gerekli adımları sırasıyla takip ederek kurulumu tamamlayabilirsiniz.  (Setup a bas sonra next next next :D)

Kurulum tamamlandıktan sonra programı çalıştırdığınızda ,aşağıdaki şekilde bir workspace alanı oluşturmanız istenecektir.Bu alana bilgisayarınızdan herhangi bir yeri göstererek devam edebilirsiniz.

Şayet her şey yolunda giderse aşağıdaki şekilde bir ekranla karşılaşacaksınız:

 

Arkadaşlar yazının okunurluğunu azaltmamak ve sıkıcı olmaması için örnek uygulamayı bir sonraki yazımda yazacağım. Takipte kalın 🙂

 

KNIME Nedir ve Kurulumu -1

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals