Kim Bu? Dennis Ritchie


KİM BU?

DENNİS RİTCHİE

KİM BU? serisiyle sizlerleyiz.

KİM BU? Serimizin ilk Bilim adamı Yazılım camiasının üstad diye nitelendirdiği deha bilim adamı Dennis Ritchie olacaktır.

Haydi Tanıyalım…

 

Dennis Ritchie

Dennis Ritchie abimiz çoğu kişinin belki de ismini duymadığı bir yazılım tasarımcısıdır ama yazılım alanında uğraşan biri mutlaka “Dennis Ritchie” ismini duymuştur, üstad 9 Eylül 1941 yılında Amerika’nın New York eyaletinde “Merhaba Dünya” dedi. Merhaba Dünya cümlesinden sonra kafamızda kimdi bu Adam? Sorusu biraz canlanmaya ve sanki bir şeyler anımsamaya başlıyoruz .

 

Dennis Harward Üniversitesi Fizik ve Uygulamalı Matematik Bölümünden başarıyla mezun olmuştur. Çok iyi derecede yazılım tasarımı yaparak ve bunun meyvesi olarak C programlama dili ve Unix işletim sistemini yazan bir bilgisayar mühendisidir.

Mezun olduktan kısa bir süre sonra 1967 yılında Bell laboratuvarlarında bilgisayar bilimleri araştırmaları üzerinde çalışmaya başlamıştır. Ve baklayı ağzımızdan çıkarıyorum, Bu deha bilim adamı C programlama dilinin yaratıcısı olmasından dolayı, bugün bilgisayar teknolojisinde üretilen birçok programın babası olarak görülmektedir.

Ken Thompson ile beraber çalışarak C’Yi yaratan ve Unix’in geliştirilmesinde ciddi katkıları olmuştur. C programlama dilinin günümüzde bu kadar aktif kullanılmasını sağlayan kişilerdir. Ayrıca Java, C#, C++ gibi modern programlama dillerine de fikir babalığı yapmıştır.

Hepimizin adını mutlaka duyduğu Linux sisteminin ilk tasarımcıları arasında yer alan Dennis Ritchie, Bu başarısından dolayı 1983 yılında Turing ödülüne layık görülmüştür.

C programlama dili üzerinde yaptığı başarılı çalışmalar ile çoğu kesimlerden yazılımcı ve mühendis tarafından dünyanın en iyi bilgisayar yazılımcısı olarak gösterilmektedir. Ken Thompson ile birlikte 27 Nisan 1999’da Ulusal Teknoloji Madalyasına layık görülmüştür.

Birçok başarılı tasarımlar üzerine kitapsız bir bilim adamı olmazdı elbette ve ilk kitabını 1971 yılında Unix Programcısının El Kitabı adıyla düyaya başarılı bir yapıt sunmuştur. Bugüne kadar başardığı konular üzerinden kitaplar yazan Dennis Ritchie, Kısa sürede yüz binlerce kişinin satın aldığı bu kitap, daha sonrasında C programlamalarını da kaleme almasıyla beraber, 1978 yılında C Programlama Dili adı altında bir kitap daha yazmıştır. Birçok ünlü ismin etkilendiği bir dehadır. Hatta Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in Dennis Ritchie’nin kitaplarından ilham aldığı söylenmektedir.

Dennis’in Unix için söylediği; “Unix, temelinde oldukça basit bir programdır. Fakat bu programı kullanmak için dahi olmak gereklidir!” sözü onu fenomen yapmıştır.

Ünlü yazılımcı Dennis Ritchie 12 Ekim 2011 yılında hayatını kaybetmiştir.

 

 

Bilim adamlarını tanıtma adı altında başlattığımız serinin ilk ismi olarak Dennis Ritchie’ yi tanıtmaya gayret ettik, İnşaAllah muvaffak olmuşuzdur.

Serinin devamında birçok Bilim adamını tanıtmaya devam edeceğiz takipte kalınız.

Soru ve Görüşleriniz bizim için önemlidir. Soru ve görüşlerinizi BİZE bildiriniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, Esen kalın…

[contact-form][contact-field label=”İsim” type=”name” required=”1″][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea”][/contact-form]

 

Kim Bu? Dennis Ritchie

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals