Kim Bu? Alan TURİNG


KİM BU?

ALAN TURİNG

KİM BU?

Serisiyle tekrardan sizlerleyiz.

Merhaba Değerli Yazılım, Teknoloji ve Elektronik dünyasının güzide insanları. Belki de uzunca bir zaman oldu KİM BU? serimize ara vereli, ama artık geçmiş geçmişte kaldı diyoruz ve artık tekrar birlikteyiz.

Dünyayı değiştiren, icat ve buluşlarıyla modern dünyanın temellerini atan değerli ve bir o kadar da örnek alınması gereken bilim adamları ve mucitleri tanıtmaya gayret edeceğiz.

Haydi Tanıyalım…

 

Alan Turing

Ve soruyoruz.
KİM BU ALAN TURİNG?

Belki de bazılarınız bu ismi ilk defa duyacak belki de bazılarınız bir akraba, eş, dost kadar yakın gelecek bir isim.

Kriptoloji ve yapay zeka deyince belki de ilk anlatılması gereken deha insanlardan biri. Kriptoloji alanında uzman mı uzman bir şifre kırıcı. Günümüzün tabiriyle Hacker Man.

 

Bu değerli şahsiyeti yakından tanıyalım…

Alan Mathison Turing 23 Haziran 1912 tarihinde İngiltere’nin Londra da dünyaya geldi. Babası o dönem de İngiliz sömürgesinde bulunan Hindistan’ da devlet memuruydu.

6 yaşında St Michaels okuluna başladı ve ilk okuldan itibaren deha olarak göz önüne çıkmaya ve zekası keşfedilir. 14 yaşında iken İngiltere ‘de baş gösteren grevler yüzünden okuluna giden trenler kalkış yapmadığı için bisiklet ile 60 mil kadar yolu derslerine devam edebilmek için göze almıştır.

Henüz 16 yaşındayken karşılaştığı Albert Einstein’ın çalışmalarını üzerine yoğunlaşmış ve Einstein’ın Newton hareket teorilerini ve kanunlarını eleştirmelerini kendi öz çalışmalarıyla yeniden çıkarmıştır. 23 yaşında iken Cambridge Kings Kolejin’ de mezun olduktan hemen sonra akademik üye olarak görev aldı.(1935)

Haziran 1938’de tezini bitirip Felsefe Doktoru ünvanını aldı. Ayrıca hükümet kod ve şifre okulu’nda (GCCS) İngiliz şifre kod kırma organizasyonunda part time uzman olarak çalıştı.

4 Eylül 1939 tarihinde İngiltere’nin II. Dünya Savaşı’na girmesi üzerine Alan Turing askeri hizmet için Bletchley Park’ta görevlendirildi.

Turing Makinesi

Savaş sırasındaki görevi ise uzmanlık alanı olan şifrelerdir. Burada İngiliz deniz kuvvetleri şifreli iletişimi okumadan sorumlu bölüme başkanlık yapan Turing, Enigma’yı hızlı kırmaya yardımcı olacak elektromanyetik bir makine  tasarladı. Almanların şifrelerini kıran Turing, II. Dünya Savaşı’nın kahramanı ilan edildi.

Savaş sonrasında bilgisayar ve yapay zeka mantığı üzerine  çalışmalar yaptı ve Manchester Üniversitesi’nde çalıştığı dönemde Turing makinası denilen algoritma tanımı ile modern bilgisayarların kavramsal temelini ortaya atmıştır.

 

Adı ayrıca Princeton’da birlikte çalıştığı tez hocası Alonzo Church ile geliştirdiği Church-Turing Hipotezi ile de matematik tarihine geçmiştir.

Enigma
Almanların 2.Dünya savaşında kullandığı Kriptoloji makinesi Enigma

 

Alan Turing

1949’da Manchester Üniversitesi’ndeki bilgisayar laboratuarında vekil yönetici oldu. Bu dönemde ilk gerçek bilgisayarlardan biri için Manchester Mark 1 yazılımı üzerinde çalıştı.

Joan Clarke ile nişanlandılar fakat Turing’in eşcinsel olduğunu Joan öğrendiğinde nişan bozuldu.

Eşcinsellik suçlamasından yargılanan Turing 1 sene boyunca kimyasal olarak hadım etme yöntemi olan östrojen iğnesi olmaya mahkum edildi. Bunun yanında suçlu bulunması dolayısıyla devletin gizli işleri için güvenilirlilik izni kaldırıldı ve GCHQ’daki kriptonik konular üzerine devam eden danışmanlığı sona erdirildi.

1966 yılından bu yana Alan Mathison Turing anısına ”Bilgisayar Mekanizmaları Birliği” tarafından her yıl bilgisayar camiasına teknik makaleler yazan bir kişiye bilgisayar biliminin nobeli sayılan ”Turing Ödülü”  erilmektedir.

 

Whitworth Sokağındaki Turing Heykeli
Steve Jops Filminden

23 Haziran 2001 tarihinde Manchester’da Whitworth sokağındaki üniversite binaları arasında bulunan Sackville Park’da Turing’in bir bronz heykeli dikildi.

2015 yapımlı Steve Jops’ un hayatını anlatan filmde Alan Turing hakkında bir kesit.

 

Bilim dünyasına bu denli faydalar sağlayan bir kişi olan Alan Turing yaşarken hak etmediği değeri almamıştır ve 8 Haziran 1954’de temizlikçisi Turing’i Mancester’daki evinde ölü olarak buldu. Yatağının kenarında bıraktığı siyanürlenmiş zehirli elmayı yiyerek öldüğü tespit edildi. Günümüzde ise Steve Jops’un göz bebeği olanşirketi  Apple’ın ısırılmış elma logosunun Turing’in intihar etme yönteminden geldiği düşünülmektedir.

Bizde hani bir laf vardır ya!

“Yiğidi öldür hakkını yeme” diye.

İşte Yiğidi öldürdüler ve tam 59 sene boyunca hakkını yediler, 24 Aralık 2013 tarihinde ise çok nadir görülecek bir olay yaşanır ve Kraliyet Özrü başlıklı bir yazıda Alan Turing’ in devlet baskısıyla dolayı yoldan intihara sürüklendiği ve bunun için bir özür borçlu olduğunu dile getiren Kraliyet ailesi kısaca şöyle demiştir;

“Özür dileriz. Çok daha iyi davranılmayı hak ediyordun.”

Unutmamalı ki şu an bu yazıyı akıllı telefonda ve ya bir bilgisayarda okuyabiliyorsanız onun geliştirdiği fikirleri doğrultusunda icat edilen cihazlar sayesinde okuyabiliyorsunuz.

Teşekkürler ALAN TURİNG…

 

 

Soru ve Görüşleriniz bizim için önemlidir. Soru ve görüşlerinizi BİZE bildiriniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, Esen kalın…

[contact-form][contact-field label=”İsim” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”E-posta” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url” /][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea” /][/contact-form]

 

Kim Bu? Alan TURİNG

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals