Javascript nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir? Neden Javascript?


 

Javascript nedir? Nerelerde Kullanılır? Neden Javascript?

Arkadaşlar  javascript nedir, hangi amaçla nerelerde kullanılır, günümüze varan tarihsel yolculuğu nasıldır bu yazımızda bunların hepsini beraber öğreneceğiz. İsterseniz öncelikle tarihsel gelişimi ile başlayalım.

 

Javascript’ in Tarihçesi

Javascript, 1995 yılında Netscape şirketinde sistem mühendisi olarak çalışan Brendan Eich tarafından  yaklaşık 10 günde oluşturulan betik programlama dilidir. Oluşturulma amacı ise internetin ve web tarayıcılarının popülerliğinin artmasıyla kullanıcıların daha aktif olabileceği, kullanıcı dostu, web siteleri inşa etmekti. Yani javascript  ilkel ve statik halde olan , sadece metinlerden ve Html kodlarından ibaret olan web sitelerinin yerine  kullanıcıların da  etkileşimde bulunabildiği  dinamik web sitelerine olan  ihtiyaçtan dolayı doğmuştur.

Geliştirilme sırasında ilk  başta adı  ‘Mocha’ iken ardından ‘Livescript’ ve son olarak Java programlama dilinin popülerliğinden yararlanabilmesi için adı  ’Javascript’ olarak değiştirilmiştir. Bu kısımda altını çizerek belirtmek isterim ki java ile javascript aynı programlama dili değildir. İkisinin de kullanım yeri ve amaçları farklıdır.

Javascript’in Kullanım Alanları

Dinamik web sitesi kavramlarımın hayatımıza girmesiyle yapılan uygulamalara örnek vermek gerekirse çevrim içi alışveriş siteleri , alışveriş sepetleri , postlara cevap olarak yorum gönderebilme , kullanıcının butonlara tıklayabilmesi, etkileşimi  vb. gibi durumları gösterebiliriz. Yine Javascript kütüphaneleriyle haber sitelerinin başındaki slider , bir başka deyimle yana kayan haberlerin  ve başlıklarının oluşturulmasında kullanılır. Ardından tarayıcı üzerinde çalışan küçük çaplı oyunlar oluşturmak mümkündür. Bunun yanı sıra javascript kütüphanelerinden olan PhoneGap ile web tabanlı mobil oyunlarda geliştirilir. İnternet üzerinde çevrim içi hesap makinesi, kullanıcıdan girdi alınması veya çıktı verilmesi gibi bu  tarz  benzer uygulamaları ilerideki yazılarımda beraber öğreneceğiz.

 

Javascript’in Özellikleri

 • Case sensetive , büyük – küçük harf duyarlıdır.
 • Değişkenler oluşturulurken  başlarında veri tipleri tanımlanmaz ( int ,float ,string , char.. gibi)
 • Syntax ( söz dizimi) olarak C, Perl gibi dillerden etkilenmiştir.
 • Object oriented (nesne yönelimli)  bir dildir.
 • Genellikle istemci tarafında kullanılır ama son zamanlarda Node.js gibi kütüphaneler ile sunucu tarafında da kullanımı artmıştır.
 • Html kodlarının içerisine gömülü bir şeklinde yazılır ( script ya da .js uzantılı dosyalardan import ederek javascript kodlarımızı html içerisine yerleştirmiş oluruz.)
 • Javascript, java, C++ gibi üst seviye diller gibi derleme aşaması gerektirmezler. Javascript kodları tarayıcılar içerisinde yer alan kod yorumcuları tarafından işlenir ve çalıştırılır.

Compiler(derleyici) olarak  Windows kullanıcıları Notepad++ kullanabilirler.

 

Javascript Frameworkleri nelerdir?

Javascript kütüphaneleri web sayfalarını hızlı bir şekilde inşa etmemizi sağlar. Aşağıda popüler javascript frameworkleri listelenmiştir. Hepsinin kullanım şekline göre ayrı ayrı performans, hız vs. gibi etkenlerde  birbirine göre avantaj veya  dezavantajları olabilir. Frameworkler open source, açık kaynaklı, kodlardır bu kütüphanelere dünyanın herhangi bir yerindeki yazılımcı tarafından katkı sağlanmış olabilir.

Javascript Framework’lerinin bir kısmı:

 • Angular.js
 • React.js
 • Ember.js
 • Meteor.js
 • Node.js
 • Aurelia.js
 • Vue.js

Arkadaşlar yazının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Aklınızda oluşan herhangi bir  soru işareti veya görüşleriniz için  iletişime geçmekte geri durmayın iyi günler. 🙂

 

Kaynakça:

 1. Balkan, M (2011), Javascript, (Türkiye; İstanbul: Pusula)

 

Javascript nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir? Neden Javascript?

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals