İyiki Doğdun Swift!

Apple’ın, ülkemizde yeni sayılan fakat dünya için pek de yeni denmeyecek bir programlama dili olan bu Swift neyi ifade ediyor?


   Swift aslında genel olarak baktığımızda Apple’ın kendisi için çıkartmış olduğu bir yazılım dilidir. 4 yıl önce tam da bugün 2 Haziran 2014 de Apple tarafından piyasaya sürülen Swift programlama dili Apple ürünleriyle daha özel bir bağ oluşturması açısından mühendisler tarafından ortaya konulmuştur. 

 

   Peki Swiftden önce bu mühendisler ve uygulama geliştiriciler (developerlar) ne yapıyorlardı?

   Objective-C denilen C dil ailesinden çıkan yazılım dilini ve yanında ayrıca Cocoa denilen farklı bir tür geliştirici aracı kullanıyorlardı. Fakat bir yerde özelleştirmek ve kolaylaştırmak isteyen firma ve firma mühendisleri yeni bir dil olan Swifti ortaya attılar.

 

   Swift bize neler sundu? 

   Aslında Swift bizden önce Apple firmasına öznelliği yani microsoft gibi firmaların arasındaki farklılığı arttırdı. Bunun  dezavantajlarından birisi şu oldu; windows için uygulama geliştiren kişiler (aynı zamanda Mac OS, IOS, TvOS vs. uyumlu uygulamalar da geliştirenler) bir anda yeni bir dil çözümlemek zorunda kaldılar ki bu da Apple adına geliştiricilik yapan insan sayısını azalttı fakat az ve öz olan geliştiriciler elde etti. 

images-2.jpeg

   Bunun dışında sürekli hem dile hem de dilin derleyicisi olan Xcode IDE si sürekli güncelleme almaya,sürekli gelişmeye başladı. Güncel olması ne kadar benim de hoşuma gitse de her değişiklikten sonra alışmak biraz zor oluyor. Fakat Apple bunun için de bir çözüm yolu bulmuş.O da şu zaten swift öğrenmek için indirdiğiniz en sağlam kaynak olan iBooks daki Swift kitabı her dil güncellemesinden sonra güncelleme geçiriyor. Yani hep taze en taze olan yine Objective-C  nin karşında Swift oluyor.

   Benim, işin içine swift ile girmiş taze bir mühendis adayı olarak (gördüğüm kadarıyla) şunları söyleyebilirim: Visual studiodan daha hızlı ve stabil çalışan bir IDE ye sahip Objective-C den daha kolay bir dil olan Swift gelişmeyi ,geliştirmeyi seviyor.

 

Bu arada Swift, herkesin uygulama geliştirmesine programlama yapmasına olanak sağlamak amacıyla açık kaynak kodu olan bir dil. Hemde 7 den 70 e kadar herkesin yapabilmesi için bir çok uygulaması var. Ama onlar başka bloglara. 😉

 

Dikkate alıp okuduğunuz için teşekkür ederim…

İyiki Doğdun Swift!

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals