GİRİŞİMCİLİK VE YAZILIM


 

 

 

Bu gün hepimizin ilgi odağı olan girişimcilik ve yazılımın girişimcilik üzerindeki etkisini konuşacağız . Girişimcilik benim için kişinin kaybettiği yerde yeniden ayağa kalkmasıyla başlar . Girişimci kişi cesurca risk alabilen ve yeniliğe daima açık olan kişidir . İyi bir girişimci daima hayatı daha kolay bir hale getirmeyi hedefleyerek yeni fikirler                üretir .

Şimdi iyi bir girişimci olabilmeniz için bir kaç başlığa değinelim .

 

1) VİZYONUNU BELİRLE 

 

Bütün mesleklerde olduğu gibi girişimcilikte de en başta bir vizyona sahip olmalısınız . Temel bir amaç doğrultusunda ilerlemelisiniz. Bunu belirlemek için kendinize neden ben , yapabilir miyim gibi sorular sorabilirsiniz . Girişimcinin daima bir duruşu olmalıdır . Eğer  bir duruşa sahipseniz bu işi başaracaksınız demektir . Yaptığınız iş ne olursa olsun bu işlerin hepsinde temel bir amacınız olmalı size özgü bir yönteminiz olmalı .

2) KAFANDA FAZLA KURGULAMA

 

 

Vizyonunuzu oluşturdunuz sıra geldi fikir üretmeye . Bir fikriniz var ve oturduğunuz yerden olur mu , olmaz mı , satar mı ,satmaz mı diye sürekli düşünüp duruyorsanız yanlış yoldasınız ve yakın zamanda o fikri çöpe atacaksınızdır .

Peki doğru olan ne ?

Fikrinizi oturduğunuz yerden yargılamak yerine kalkın pazar araştırması yapın anketler düzenleyin müşterinizle görüşün bu konu hakkında uzman kişilerle konuşun harekete geçin .

3)MÜŞTERİNİ İYİ BİL!

 

Fikrinizin doğru olup olmadığını bilmeniz için müşterinizle görüşmeniz gerekir . Bunun yanında doğru müşteriyle görüşmeniz içinde müşterinizi iyi seçmeniz gerekmektedir .

Doğru müşteriyi nasıl bulabilirim ?

Diyelim ki bir mağazaya bir ürün tasarladınız . Aslında siz bunu mağaza sahibine satacaksınız fakat bunu mağazaya gelen müşteriler kullanacak . Yani burada sizin ürününüzde mağaza müşterilerini baz almanız gerekir .

Bunun için sorabileceğiniz bir kaç soruyu şöyle sıralayabiliriz :

Müşteriniz hangi işini çözmeye çalışıyor ?

Neden bu işi istediği gibi çözemiyor ?

Ürününüz müşterinin isteklerini yerine getiriyor mu ?

 

4) FİKRİNİZE AŞIK OLMAYIN

 

Fikrinize aşık olmamalısınız . Yani elbette bu fikir size güzel gelecektir ki sizde zaten bunun için bu fikir üzerine yoğunlaşacaksınız . Fakat bu fikir mantıklı olmayabilir . Burada yapmanız gereken pes etmeden yeni fikir üretmektir .

 

5)YATIRIMINIZI NEREYE YAPACAĞINIZI İYİ BİLİN

 

 

 

Pazar yerine ürüne yatırım yapmalısınız . Tabi ki pazarlama üzerine de yatırım yapmalısınız fakat ürüne ne kadar yatırım yaparsanız pazarda bir o kadar kendiliğinden gelecektir . Ürüne yaptığınız yatırım pazara yaptığınız yatırımdan daha fazla olmalı .

 

6) YENİ FİKİRLER

 

Biliyoruz ki yeni bir ürün çıktığında bir çok firma bu ürünün benzerini yapmaya başlamaktadır . İşte tam bu noktaya geldiğinizde ürününüzü geliştirmenin yanında birde yeni ürün tasarlamalısınız .

 

Bu düzeni sağlayabilirseniz bilin ki artık iyi bir girişimci sayılırsınız. Bu Düzeni kurduktan sonra şirketiniz batabilir ürününüz artık o kadar güzel satmayabilir asla pes etmeyin .

YAZILIMIN GİRİŞİMCİLİKTE YERİ

 

 

Yazılım en basit tanımıyla bilgisayar dilidir . Hayatımızın birçok alanında bize kolaylık sağlayan yazılım ne yazık ki diğer ülkelere oranla ülkemizde daha az gelişmiştir . Bize düşen ise bu konuda ülkemizin adını ilk sıralara yazmaktır .  Üzülerek söylemeliyim ki ülkemizde yapılan girişimlerin çoğu ne yazık ki olan bir ürünün taklidi olarak ortaya çıkmakta ve asıl ihtiyacımız olan yazılıma dayalı ürünleri diğer ülkelerden almaktayız . İnanıyorum ki yazılım üzerinde daha başarılı bir ülke olacağız . Girişim fikirlerinin neredeyse %80 i yazılım üzerinedir . Bir çok fikir yazılım eksiğinden dolayı hayata geçirilememektedir . Yapmamız gereken yazılımı hakkıyla öğrenip fikrinizi hakkıyla hayata geçirmektir .


Like it? Share with your friends!

GİRİŞİMCİLİK VE YAZILIM

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals