Endüstriyel Kumanda Elemanları


paket şalterler

Bir eksen etrafında dönebilen , bir mil üzerinde ard arda dizilmiş ve paketlenmiş bir çok kontak yuvalarından oluşan çok konumlu şalterlere paket şalter denir.Paket şalterler sanayide büyük güçleri kontrol etmek için kullanılır. Resimde gördüğünüz paket şalteri 1 konumuna aldığımızda makine çalışmaya başlar;0 konumuna geri aldığımızda makine durur.

paket şalter çeşitleri :
  • bir fazlı yardımcı sargılı motor şalteri
  • kutup değiştirici 0 pozisyonlu paket şalteri
  • çift devir paket şalteri
  • ampermetre komütatörü
  • voltmetre komütatörü

kumanda butonları

Tek yollu butonlar:

Butona basıldığında kontaklar konum değiştirir , butondan elimizi çektiğimizde ise kontaklar eski konumuna geri döner. Tek yollu butonlar start ve stop butonları olmak üzere ikiye ayrılır:

Çalıştırma (start) butonu :

Normalde açık kontağı vardır , butona bastığımızda kontak kapanır ve elektrik iletimi sağlanmış olur.Butondan elimizi çektiğimiz anda kontak eski konumuna geri döner ve elektrik kesilmiş olur.Bunlara ani temaslı buton denir.

 

 

 

Durdurma (stop)butonu :

Normalde kapalı kontağı vardır , butona bastığımızda kontak açılır ve elektrik iletimi kesilmiş olur. Butondan elimizi çektiğimiz anda kontak eski konumuna geri döner ve elektrik iletimi sağlanmış olur.

 

 

 

 

Çift yollu butonlar :

Normalde açık ve normalde kapalı olmak üzere iki kontağı vardır. Normalde açık olan kontak, start butonu olarak kullanılır , normalde kapalı olan kontak ise stop butonu olarak kullanılır. Butona basıldığında normalde açık olan kontak kapanır ve normalde kapalı olan kontak açılır; butondan elimizi çektiğimiz anda kontaklar eski konumuna geri döner.

 

 

Kalıcı tip butonlar :

Butona basıldığında bırakıldıkları konumda kalırlar , yeniden eski haline getirmek için butona bir kez daha basmak gerekir. Anahtar gibi de düşünebiliriz.

 

 

 

 

Sinyal lambaları :

Bir kumanda devresinin çalışıp çalışmadığını ışıkla gösteren devre elemanıdır. Ana pano veya kumanda merkezlerinde ,  işletmelerde makine takibi için sinyal lambaları kullanılır.

 

 

 

 

Sınır anahtarı :

Hareketli aygıtlarda bir hareketi durdurup başka bir hareketi başlatmaya yarayan elemana sınır anahtarı denir. Sınır anahtarlarının normalde kapalı ve normalde açık olmak üzere iki kontağı vardır.

çeşitleri:
  • mekanik tip sınır anahtarı
  • manyetik tip sınır anahtarı

Röle :

Küçük değerli bir akım ile yüksek güçlü bir alıcıyı kontrol eden elemana röle denir. Rölenin içinde bobin , manyetik nüve ve kontaklar vardır. Bobinin bir ucuna + diğer ucuna – gerilim verdiğimizde bobin enerjilenir ve karşısındaki manyetik nüveyi çeker ,böylece kontaklar konum değiştirmiş olur.  Yani bobin uçlarına enerji uygulandığında kontakları konum değiştiren devre elemanıdır. Röle bobini enerjisizken bazı kontaklar açık, bazıları ise kapalı durumdadır. anlatımlarda kolaylık olması için bobin enerjisizken açık olan kontaklara normalde açık kontak denir. Kapalı olan kontaklara ise normalde kapalı kontak denir.

Kontaktör :

Elektrik devrelerini açıp kapamaya yarayan ve tahrik sistemiyle uzaktan kumanda edilebilen büyük güçlü elektromanyetik anahtarlara kontaktör denir.  Kontaktöre rölenin abisi diyebiliriz .Çünkü bütün çalışma mantığı ve iç yapısı aynıdır , röleden tek farkı daha büyük akımları anahtarlayabiliyor olmasıdır. İşte bu yüzden kontaktör rölenin abisidir. kontaktör büyük akım anahtarlama elemanıdır , röle küçük akım anahtarlama elemanıdır.

 

 

Aşırı akım rölesi :

DC ya da AC çalışan motorlar, her hangi bir nedenle normal değerin üzerinde akım çektiğinde sargıların ve tesisatın zarar görmemesi için akım en kısa sürede kesilmesi gerekir. Motorun aşırı akımı kesme işleminde aşırı akım rölesi kullanılır. Şimdi “kardeşim sigorta da aynı işi yapmıyor mu?” dediğinizi duyar gibiyim aslında mantık olarak dediğiniz doğru , sonuçta ikisi de aşırı akım çektiğinde enerjiyi kesiyor.Aşırı akım rölesi ve sigorta arasındaki farkı şöyle anlatabiliriz: Motorlar ilk çalışmaya başladığında kalkış esnasında fazla akım çeker bu motoru sadece direk sigortaya bağlamış olsaydık motorun enerjisini keserdi ama aşırı akım rölesine bağladığımızda motorun kalkış esnasında fazla akım çekmesine izin verir , eğer hala aşırı akım çekmeye devam ederse o zaman enerjiyi keser.

 

 

Sigorta :

Elektrik besleme hatları ile devrede çalışan alıcıları aşırı yüklere, kısa devrelerin oluşturacağı yüksek akımlara ve bunları kullanan insanları gelebilecek muhtemel kazalara karşı korumak için kullanılan devre elemanıdır. Devreye seri bağlanırlar üstünde yazan değerden fazla akım geçerse devreyi açar.

 

 

 

Arkadaşlar uygulama yaptıkça bu elemanların kullanımına daha detaylı bir şekilde değineceğiz. okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Endüstriyel Kumanda Elemanları

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals