Endüstri Mühendisliği ve Yazılım


Yazımıza,herkesin kafasında soru işareti olan “Endüstri Mühendisliği nedir?” ile başlayalım. Endüstri Mühendisliği en sade tanımıyla; kısıtlı kaynakları, insan ve makine faktörünü göz önünde bulundurarak en doğru yöntemle, en etkin şekilde, minimum maliyet ile bir ürün veya hizmet üretmektir. “Peki bir endüstri mühendisi ne iş yapar?” sorusundan da kısaca bahsedelim. Endüstri Mühendisinin , insanın ve makinenin olduğu her alanda çalışması mümkün diyebiliriz. Ergonomi çalışmaları, zaman ve metot etüdü, kalite kontrol, üretim planlama, insan kaynakları, satış-pazarlama, İstatistik, Ar-Ge, finans ve muhasebe gibi birçok alanda endüstri mühendisine rastlamak mümkündür.

Endüstri Mühendisliği ve Yazılım Sektörünün İlişkisi Nedir Ve Ne Olmalıdır?

Bu konuya bir göz atalım:

Ülkemizde endüstri mühendisleri genel olarak çalıştığı sektörlerle alakalı global şirketlerin yazmış olduğu paket programları kullanmakta. (SAP,MS Office, Minitab, SPSS,GAMS vb.) Bu programlar gerçekten çok ileri seviye ve birçok ihtiyacımızı gidermekte. Ancak her daim bu programların algoritmalarıyla, çözümlemeleriyle ve sonuçlarıyla yetinmek zorunda kalıyoruz. Bu programlar kendi sistemimizi geliştirmemizin önüne geçiyor ve bizleri kısıtlıyor. İşte bu kısıtlamalar sonucunda birçok endüstri mühendisinin yazılım ile ilişkisi başlıyor. Genellikle SAP,Minitab,SPSS vb. programlardan elde ettikleri verileri düzenlemek, analiz etmek, çizelgelemek veya veri girişlerini kolaylaştırmak adına MS Excel ve MS Access’de Visual Basic yazılım dilini kullanarak makrolar yazmaya başlıyoruz. Ülkemizdeki birçok endüstri mühendisinin yazılım ile ilişkisi ne yazık ki sadece bu seviyede. Paket programların kısıtlamalarından kurtulmak adına kendi algoritmalarımızı geliştirmeye çalışıyoruz ancak başvurduğumuz programlar da çok az sayıda araç kullanmamıza olanak sağladığı için yine kısıtlanmış oluyoruz. Israrla kendi sistemimizi geliştirmek istediğimizde ise bir bilgisayar veya yazılım mühendisliği çalışmak zorunda kalıyoruz. Bu durumda da ne tam olarak isteklerimizi bu insanlara aktarabiliyor ne de onların yapabileceklerinin farkında olabiliyoruz. Ekstra maliyet de cabası.

Bu açıdan hem kişisel, hem çalıştığımız firmanın hem de ülkemizin gelişmesinin, başkalarının değil de kendi geliştirdiğimiz sistemlere bağlı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bir endüstri mühendisinin yazılım sektörü ile ilişkisinin sadece MS Excel’de makro yazmak olmaması gerektiğini düşünüyorum ki endüstrisi gelişmiş ülkelerde bir endüstri mühendisinin yazılım bilmemesi neredeyse ayıp. Hele ki Endüstri 4.0 çağında, nesnelerin birbiriyle iletişime geçtiği bir dönemde gerçekten her endüstri mühendisinin çalıştığı sektör fark etmeksizin mutlaka yazılım öğrenmesi gerekmektedir, en azından ülkemiz için bunu yapmalıdır.

Artık zincirleri kırma, tabuları yıkma vakti.  Biz de kendi yazılımlarımızı üretebilir, kendi algoritmalarımızı geliştirebiliriz. Hiçbir kısıtlamaya katlanmak zorunda değiliz.  

Bu yazımızda endüstri mühendisliği ve yazılım sektörünün ilişkisine kısaca değinmeye çalıştık. Bundan sonraki yazılarımızda bir endüstri mühendisi hangi sektörde ne tür yazılımlar geliştirebilir, yazılıma nereden başlamalıdır gibi konulara değineceğiz ve ardından hep beraber uygulamalar geliştireceğiz.

Yazımızı, gücümüzün farkına varmamızı ve bizlere umut aşılayacağını düşündüğüm Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bir sözüyle tamamlamak  istiyorum.

“Türk Mühendislerinin alnında Cumhuriyetin istikbalini aydınlatan ışık parıldar.”

 

Endüstri Mühendisliği ve Yazılım

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals