DEEP LEARNİNG (DERİN ÖĞRENME)


Derin öğrenme(deep learning) ,büyük veri üzerinde çalışan öğretmensiz öğrenme ile eğitilmiş yapay zekalardan oluşur. Öğretmenli öğretme yöntemlerinden faydalanarak bu sistem öğretilebilir.

Derin öğrenmede temel noktalar :Katmanların sayısının fazla olması, en düşük katmanda bütününün öğretilmesi, diğer katmanlarda ise ayrıntıların öğretilmesidir. Derin öğrenme,günümüzde görüntü işleme sistemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Derin öğrenmenin karar verme süreci; kıvrım (convolution) veri parçası üzerinden özellik çıkarımıdır. Benzer özelliklerin birleştirilmesine bütünleştirme(pooling) denir. Otomatik kodlayıcı elde edilen sonuçlardaki gürültünün temizlenmesini sağlar. Bunlarla ilgili kütüphaneler python’da var ileriki yazılarımda bunlardan bahsedebilirim.

Görüntü verisinin saklanması kümelenen değerlere en hızlı ulaşma yolu ikili ağaç (binary tree) kullanmaktır.Veriler ağaca yazılırken rgbv değerleri karşılaştırılacaktır. İki renk verisinden birinin tüm değerleri küçükse karşılaştırma sonucu bellidir.

 

Görüntüden çıkarılabilecek özellikler; renk değerleri arasındaki toplam fark, resimler arasındaki farklı noktaların sayısı ve farklı noktaların ortalaması (pozisyon değerleri) alınır.
Resim içindeki nesneleri orta noktalarının (skeleton) pozisyonları ve noktaların merkezden ya da bir referans noktasından farkları alınır.Bu şekilde görüntü verisini saklamış oluyoruz.

Burada görüntü işlemenin temellerinden bahsettim ama bu olaylar çok yavaş gerçekleşiyor.Örneğin; bir obje 10 milyon videodan, 16000 bilgisayarla 3 günde derin öğrenme ile öğrenilmiştir. Ne zaman ki bu olaylar anlık gerçekleşecek seviyeye geldiği zaman etrafımızda kendi kendine öğrenen, anlayan, uygulayan yazılımlar ve donanımlar ortaya çıkacaktır. Sizce bu olaylar ne zaman gerçekleşecektir?

 

DEEP LEARNİNG (DERİN ÖĞRENME)

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals