C# Thread Sleep Komutu İle Basit Konsol Uygulaması


Amacımız

Merhabalar, bu yazımızda basit bir konsol uygulaması yapacak ve Thread.Sleep() komutunun kullanımını öğreneceğiz. Peki bu kod nedir ve neden kullanmalıyım ? Öncelikle siz bir programcı olarak, kullanıcılara çok fazla konsol uygulaması yapma ihtiyacı duymayacaksınız. O yüzden bu konuyu ticari amaçlı bir uygulama gibi düşünmeyin. Bu tamamı ile eğlence ve egzersiz olması açısından yazılan bir uygulamadır.

Thread.Sleep() kodu, konsol uygulamalarınızda size çeşitli programcı hileleri yaptırabilen bir koddur. Adından da anlaşılacağı üzere programı bir süreliğine uykuya alır. Uykuya almak derken, kendini durdurur anlamında yazıyorum. 🙂 Peki ,bu bizim ne işimize yarar arkadaşım ? Hemen söyleyeyim bir örnekle. Mesela çok basitten gidelim, bir program yaptınız. Bu program kullanıcıdan ad ve soyad bilgisini istiyor olsun. Sözde hafızasına ad ve soyad bilgilerini aldıktan sonra, sanki arka planda bir kayıt etme işlemi gerçekleştiriyormuş gibi “Adınız ve soyadınız tanımlanıyor” mesajını versin. Oysa arka planda böyle bir tanımlama işlemi olmayacak. Çünkü tanımlama işlemini zaten ad ve soyad girilirken yapıyor olacağız. Kullanıcı Thread.Sleep() kodu sayesinde gerçekten de anlık olarak değil, süreli bir şekilde tanımlandığını hissedecek.

Evet, yazdığım örnekten bir şey anlamamış olabilirsiniz 🙂 Ancak okumaya ve uygulamaya devam edin. Yararlı olabilecek bir uygulama örneği olduğunu fark edeceksiniz yazının sonunda.

İlk Adım – Algoritma Oluşturmak

Örneğimizi yazdık, bu örneği programa dökebilmek için önce algoritmasını oluşturmamız gerekiyor. Biliyorum, bu kadar basit programlarda algoritma oluşturmaya gerek yok diyorsunuzdur. Ancak inanın bana basit bir programın algoritmasını oluşturmak bile ,size yazılım hayatınızda ileriye dönük çok şey katacaktır. Şimdi sorumuz belli, o halde çözüm yolumuzu yani algoritmayı yazalım !

  • Program, önce kullanıcıdan ad bilgisini alsın.
  • Daha sonra soyad bilgisini alsın.
  • Ad ve soyad bilgisini tanımlasın.
  • Tanımlama işlemi başladıktan sonra kendini 3 saniyelik bir süre boyunca uykuya alsın.
  • İşlem bittikten sonra kullanıcıya tanımlandı bilgisini iletsin.

Algoritma oluşturma işlemini bitirdik. En basit ve yalın hali ile gayet anlaşılır bir algoritma. Şimdi programımızı yazmaya başlayabiliriz. Programı yazabilmek için önce Visual Studio -> File -> Project -> Visual C# -> Console Application yolu ile kendimize C# Konsol projesi açmalıyız.

İkinci Adım – Programı Yazalım

Öncelikle, programımıza Threading kütüphanesini eklememiz gerekiyor. Çünkü varsayılan olarak Threading sınıfı programda bulunmuyor. Bu işlem oldukça basit. Kod alanının en üst tarafında bulunan kütüphaneler kısmına ” using System.Threading; ” yazmanız yeterli. (Her işlem için görsel; yazının sonuna ise videolu anlatım ekleyeceğim.Böylelikle; takılma, sorun ile karşılaşma veya anlamama gibi durumları kısmen aşmış olacağız.)

Daha sonra görsel üzerinde kodların yazılacağı bölüme geliyorum ve yazmaya başlıyorum.

integer bir değişken oluşturuyor ve adına “s” diyorum. Ardından değerini 3000 yapıyorum.
Kullanıcıdan metin tipi bir veri alacağım için değişkenimi string olarak atıyorum. Console.ReadLine(); komutu ile konsola girilen değeri oku ve ad değişkenime aktar diyorum.
Ad alma işleminde yaptığımız şeyi tekrarlıyoruz. Veriler alındıktan sonra konsolu temizliyoruz ve ekrana tanımlanıyor mesajını yazdırıyoruz.
İlk başta tanımladığımız ‘s’ değişkeninin değeri 3000 olduğu için program 3 saniye boyunca uykuya girecek. Eğer 300 yazsaydım 3 saliselik bir uykuya girecekti 🙂 Biz bu kadar hızlı olmasını istemiyoruz.

Üçüncü Ve Son Adım – Test Edelim

Klavye kısayolu olarak F5 veya görselde gösterdiğim “Start” butonuna tıklarsanız programı çalıştırabilirsiniz.
Adınızı ve soyadınızı yazdıktan sonra “enter” tuşuna bastığınız an, konsol silinecek ve “tanımlanıyor” mesajı gelecek. 3 saniye bekleyip “tanımlandı” mesajını yazdıracak. 🙂

Uygulama Sonu Notları

Uygulamamız artık hazır, bundan sonrasını geliştirmek size kalmış. Hatta size bir ödev: Kullanıcı ad ve soyad bilgisini girdikten sonra program 5 saniye beklesin ve bu bekleme işleminde 0’dan başlayarak 10 sayısına kadar artarak giden bir döngü devreye girsin. Sanki bir “loading” işlemi yapıyormuş gibi artarak gitsin. 10 sayısına ulaşınca ise kullanıcının girdiği ad ve soyad bilgisini ekrana yazdırsın 🙂 Bunu bir yapmayı deneyin bakalım. Her neyse, Thread.Sleep() komutunu kullanmayı öğrendik ve çok basit bir uygulama yaptık. Bunun üzerine çok eğlenceli şeyler ekleyebilirsiniz,gerisi sizin hayal gücünüze bağlı. “Kişinin hayatı, hayallerinin rengine boyanmıştır.” – Marcus Aurelius. Güzide ağabeyimizin sözlerini biz biraz değiştirelim. “Programın mükemmelliği, programcının hayal gücüyle doğru orantılıdır.” 🙂

Uygulamanın videolu anlatımını ekte bulabilirsiniz.

“Tüketen Çöküşe, Üreten İstikbale Ulaşır.”

Bizi takip etmeniz ve başka yazılarda buluşma dileği ile…

C# Thread Sleep Komutu İle Basit Konsol Uygulaması

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals