Bitcoin ve Blockchain üzerine


  1. Özellikle son 2 yıldır bilen , bilmeyen herkes tarafından sürekli konuşulan bitcoin çoğumuz için yeni bir serüven. ”Ne kadar güvenli?”, “Gerçekten ticaret ( trade ) aracı olarak kullanılabilir mi ?” gibi sorular bir yana bu sistemin nasıl işlediğine kısaca değinelim.

Bitcoin ve diğer kripto paralar kaçınılmaz bir gelecektir denilmekte.Ama dikkat etmek gerek, asıl kaçınılmaz ve zekice bir sistem olan blockchain teknolojisine saygı duymak lazım.Blockchain teknolojisini demokrasiye benzetmem yanlış olmaz bence.Çünkü bu sistemde çoğunluk sağlandığı taktirde zincirindeki bilgiler değiştirilebilirdir.Sistemi güvenli kılan da budur.

Sistemi zincire benzettik ve zincirin halkaları da bilgi taşıyan kodlardı. Bitcoin üzerinden düşünürsek kullanıcıların bilgileri,hesap numaraları burada bulunur.Para nereye gidiyor ve miktarı ne gibi bilgilerde bu halkalarda bulunur.Halkaların temel görevi de gerçek hayattaki fişler gibidir.Alışveriş özeti gibi.Bu halkaların kendine özgü hashleri(heşleri) vardır.Bunları isimleri olarak düşünebiliriz.İçerideki bilgiyi değiştirebilmek içinde hashleri değiştirmemiz lazım.Fakat her halka 2 adet hash taşır .Bir tanesi kendi hash’i diğeri de ondan önceki halkanın hash’idir.Düşünüldüğü üzere;bir halkanın hashini değiştirmek diğer tüm zincirdeki halkalarda değişlik yapmayı gerektirir ki bu zor bir durumdur.Bitcoin için kurulan sistemde daha fazla güvenlik önlemleri de alınmıştır.Blockchaini çok kısa bu şekilde açıklayabiliriz.Ekran görüntüsünü aldığım bu videoda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

 

Satoşi Nakamoto takma isimli biri bitcoinin mucidi olarak görülmekte.İlk bitcoin transferini de yine bu şahıs yapmıştır.Bitcoinin tarihi sanıldığının aksine uzundur.İlk olarak 2007 yılında kendinden söz ettirmiştir. Sonrası zaten hükümetlerle , zengin iş adamları ve yatırımcılarla olan maceraları sonucunda bu duruma gelmiştir.Sistem özellikle deep web(derin internet)  ödeme şekli olarak popüler olmuştur.Bunun sebebi de trade ‘ in takip edilemez oluşudur.Abd hükümeti ile ters düşmesinin temel sebebi de budur.Günümüze geldiğimizde Bitcoin’ in geleceği soru işaretleri ile çevrilidir.Fakat blockchain teknolojisi adından çok daha fazla bahsettiriceğine benziyor.Bu yazıda kısaca bir değindik.Bitcoin hakkında çok daha fazla bilgi almak için “Banking on Bitcoin” adlı Netflix belgeselini öneriyorum.

Diğer yazılarımızda:Bitcoin madenciliği,diğer kripto paralar,blockchain teknolojileri hakkında konuşucağız.Çok geniş bir konu ve yanlış bilgilerle dolu.Değinmemizi istediğiniz konu veya yanıldığım bir yer varsa yorumlarda belirtiniz.

Takipte kalın efendim.

Bitcoin ve Blockchain üzerine

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals