Bir İnsan Bir Sohbet Serisi / Aysun Polat


Öncelikle Her Yerde Yazılım ekibi adına röportajımıza katılmayı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

İsterseniz sizi tanımayan okuyucularımız için röportajımıza klasik bir soru ile başlayalım…

Kimdir Aysun Polat?

Öncelikle Her Yerde Yazılım ekibinin üretim dolu bu başarı yolunda benim fikirlerime yer verme isteği için çok teşekkür ederim. Bu konuda çok ince ve düşünceli bir ekip olmanız, aynı zamanda farklı kişilere ulaşıyor olmanız ve benimle iletişime geçmeniz beni onure etti. Sohbete geçmeden önce ekibinizi girişimci ruhundan dolayı takdir ederim.Hayallerinizin ve hedeflerinizin bu girişimcilik ruhu ile daha hızlı gerçekleşeceğine inanıyorum.

Kısaca kendimden bahsetmem gerekirse; 1986’da doğdum ve ilkokul, lise öğrenimimi Ankara’da geçirdim. Üniversite için Antalya’ya gelerek Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği öğrenimimi tamamladım. Yine Antalya’da Çevre Mühendisi olarak bir süre çalışma yaşamıma devam ettim.  Yazılım Uzmanı arkadaşlar edinmemle kariyer yaşamımda sorgulamalarım başladı ve yazılım sektörü ilgimi, dikkatimi çok fazla çekmeye başladı. Arkadaşlarıma “Hadi bana da öğretin, çok merak ediyorum. Neler yapıyorsunuz?…”vb sürekli çoğalan sorularımla onlarında yardımı ile öğrenme sürecimi başlattım. Sonrasında HOTECH’e yaptığım iş başvurusu sonrasında iş görüşmesi sonrası Çevre Mühendisiyken hızla İş Analisti olarak yazılım ekibinin içinde buldum kendimi 🙂 Tabi ilk başta deli sorular, okunacak kitaplar, öğrenilecek bir çok metodoloji ve uygulanacak bir çok teknik vardı. Yaklaşık 2,5 yıldır Business Analyst, User Experience(UX) Designer  görevlerinden sonra şimdi Progress Manager görevimle şirketin tüm süreçlerinin dijitalleştirilmesi ve verimliliğini yükseltme hedefleri ile gelişimini sağlıyorum.

 

Açıkçası Linkedln’de profilinizi inceleme fırsatı buldum.Kendinizi gerçekten çok iyi bir şekilde her alanda geliştirmişsiniz.Bunu nasıl yapabildiniz?Nedir bunun tüyosu ?  

Bu konuda öğretilerin ya da okullarda bize alışkanlık olarak kazandırılan ezbercilik kalıbını kabul etmediğimden dolayı sürekli sorgulayan bir yapım var. Bu nedenle gerek Çevre Mühendisiyken gerek yazılım sektöründe Analist, UX Designer veya Progress Manager görevimde her zaman tüm kalıpların dışına nasıl çıkılabilir, en verimli ve hızlı çözümler nedir, hangi ülkelerde hangi şirketler neleri yapıyor, dünyada çalıştığım konu ile ilgili kimler neler söylüyor?… gibi yüzlerce soru soruyorum ve bunu şirket olarak ta en fazla savunduğumuz yaşam boyu öğrenme, kendi kendine öğrenme bilinci ile hareket ediyorum. İnsan bu bilinç ile hareket edildiğinde doğru kaynaklar, doğru sorular ile incelendiğinde çoğu şeyi öğrenme fırsatını kendi kendine oluşturabilir. Burada yeter ki kendisine inansın ve gereken emeği harcasın. Yazılım alanı her dakika değişen bileşenlere sahip bu nedenle kalıpları, ezberleri kabul etmiyor. Tam aksine her an değişen, dinamik ve sürekli öğrenme-geliştirme  ortamı oluşturmak gerekiyor. Ki artık dijital çağı yaşarken tüm dinamikleri takip etmek, bulmak veya ulaşmak bir browser uzağında artık 🙂

 

Geçmişinize baktığım zaman Akdeniz Üniversitesi çevre mühendisi mezunu olduğunuzu görüyorum.Bir kaç özel şirkette de çevre mühendisi olarak çalışmalarınız olmuş.Hotech Solutions’da Business Analyst olarak çalışmaya nasıl karar verdiniz?Aklınızda böyle bir şirkette böyle bir pozisyonda çalışmak var mıydı?

İlk sorunda bu soruna kısaca yanıt vermiştim aslında. 🙂 Çevre Mühendisliği disiplinler arası bir meslek ve eğitim içeriğine sahip. Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Jeoloji, Hidroloji, Enerji, Proje Odaklı düşünme ve tasarım, Proje Yönetimi, Modelleme (Hava kirliliği ve su kirliliği modellemeleri çıkarmak için MATLAB ve excel tabanlı modellemeler), Hukuk, Sosyoloji, Ekonomi, İşletme, Geri Dönüşüm, Nüfus Projeksiyonları, AutoCAD 2D ve 3D Tasarım Modelleme…..vb daha sayabileceğim bir çok alan ile ilgili eğitim içeriği mevcut. Hem kendi ilgi alanımın daha çok dijital alanda oluşu hem de mühendislik kavramını davranış biçimine çevirmiş olmam ( her an karşılaşılan bir problemde çözüm odaklı bakış açısı)  Yazılım sektörüne çok sıcak bakmama neden oldu. Sanırım üniversite eğitiminde teorik olarak öğrendiklerimin yanında en fazla yararı Tasarım Odaklı Düşünce yapısını edinmem oldu. Bu nedenle yazılım alanında çözüm odaklı ve tasarım odaklı bakış açımla daha fazla mutlu olacağımı, üretken olacağımı hissettim ve sektör değiştirdim. Gerçekten verdiğim bu karar beni şu an çok mutlu ediyor.

 

 Beni asıl heyecanlandıran kısma geçmek istiyorum…

Hotech Solutıons nedir?Şirket olarak ne gibi işler,projeler yapmaktasınız?

Hotech ekibi: Yaratıcı, tutkulu, yalın, iyimser, eğlence odaklı çalışma kültürüne sahip; en önemlisi farklılıklardan güç alarak gelişen, büyüyen ve bu farklılıkları zenginliğe çeviren bir bakışa sahip bir şirket. Hotech ekibi tüm bileşenlerinin farklılığını daha çok fırsata çevirerek yaratıcı fikirler ile çözümler sunan bir ortama sahip. Hotech Big Data analitiği ve yönetimi ile konaklama sektörü için teknolojik çözümler sunuyor. Özellikle ERP (Enterprise  Resource Planning) ile bir otelin tüm işleyişini yönetmeye imkan veren 60 modülü ile ulusal ve uluslararası çözümler sunarak hizmet verir.

 

İş için başvuran adaylarda genellikle ne gibi özellikler arıyorsunuz?

Kendi kendine gelişimini sağlayabilen, okuyan ve sürekli öğrenen bir yapıya sahip olması bizim için önemli bir kriter. Bunun yanında yeniye ayak uydurabilen, değişebilen yapısı olması, yazılım alanına heyecanı olması gerekiyor. En önemli kriter ise biliyorsun yazılım sektöründe her yeni teknolojiyi, metodu, örneği yabancı kaynaklarda bulabiliyorsunuz. Bu nedenle en önemli kriter İngilizce’yi biliyor olması. Yazılıma dair kendi kendine geliştirebildiği projelerin olması tabi ki da fazla puan almasını sağlıyor.

 

Aslında bu sorunun cevabını biliyorum ve açıkçası Hotech Solutıons’un bir şirket olarak bana daha cazip gelmesinin sebebi de budur. 🙂 Bir de sizden duyalım istiyorum:

Hotech Solutıons’da çalışma ortamı nasıldır? Çalışanlarına ne tarz avantajlar sağlamaktadır?

Hotech ekibi yaratıcı, tutkulu, yalın, iyimser, eğlence odaklı çalışma kültürüne sahip; en önemlisi farklılıklardan güç alarak gelişen, büyüyen ve bu farklılıkları zenginliğe çeviren bir bakışa sahip bir şirket. Hotech ekibi tüm bileşenlerinin farklılığını daha çok fırsata çevirerek yaratıcı fikirler ile çözümler sunan bir ortama sahip.  Hotech’te çalışma kültürü biraz farklı tabi. Esnek saat çalışma sistemi var. Haftalık belirlenen çalışma saati çalışanın işe başlama saatini kendisinin ayarlamasına olanak yaratıyor. Saat 07:00 de başlayan, 09:00 da başlayan, 11:00 de başlayan arkadaşlarımız mevcut. Bu durum ise güne verimli başlayacağı saat ne ise kişinin kendisine göre onu ayarlamasını sağlıyor. Bunu nasıl uyguluyorsunuz dersen; tamamen dijital bir sistem var. Hiç bir çalışan fiziksel olarak yan yana olmaya ihtiyaç duymuyor. Dijital sistemimiz sayesinde hangi lokasyonda olursan ol, hangi saatte olursan ol her şeye dijital ortamda ulaşabiliyorsun. Bu durumda sadece ihtiyacımız olan internet ve bilgisayar 🙂

Diğer avantajlarımız ise online eğitim kaynakları, kitaplar tüm ekibimiz için her an  her yerde evde, ofiste, yolda ulaşabilecekleri şekilde ayarlanmıştır. Sosyal ortamlar için ekip aktiviteleri de yapılmaktadır. En önemlisi her kişinin kendisini ifade etme yeteneğini arttırması için Cumartesi günleri sunum günlerimiz mevcut. Bilimin ve teknolojinin her alanı ile ilgili istediğin konuyu alıp anlatıp tartıştıştırma ortamı mevcut. Hatta işi sadece düşünme biçimimizi değiştirip, geliştirmek olan Şirket Filozofumuz var 🙂

 

Bu zamana kadar girdiğiniz iş mülakatlarında başınıza gelen komik bir anınız oldu mu?

Hikayeleştirebileceğim bir anım olmadı bu konuda.

 

Farz edin ki; bir yolculuk esnasında küçük bir çocuk size ne iş yaptığınızı sordu?Bu sorusunu nasıl cevaplardınız ?

Puzzle yapıyorum derdim 🙂 Elimde bir çok parçadan oluşan bir puzzle var ve ben bunları birleştirerek bir resim oluşturmaya çalışıyorum derdim. Günümüzde çoğu çocuk teknolojiye yabancı değil biliyorsun. Özellikle oyunlar konusunda bizden daha ilerdeler teknoloji kullanımı konusunda. Ona anlatmam aslında kolay bu yönden, eğer bir akıllı telefona veya tablete bakmış ise işte o baktığı görüntüleri yazdığımızı, yaptığımızı söylerdim.

 

Peki bir kadın olarak çalışma hayatınızda karşılaştığınız sıkıntılar oluyor mu? Bunlarla nasıl başa çıkabiliyorsunuz?

Tabi ki oldu. Dünyada ve toplumumuzda genel bir algı mevcut iş yaşamında. Teknik konularda, teknik işlerde ya da iş süreçlerinde yürütme, iş süreçlerinde karar mekanizmalarında, iş süreçlerini yönetme alanlarında özellikle kadınlar ikincil planda konumlandırılıyor. Ters ve yanlış bir inanış hakim. Kadınların bu saydığım konularda yeterlilikleri ve yeteneklerine güvenilmiyor hatta yetenekleri olmadığı savunulabiliyor. Bu bakış açısında kadınların özellikle teknik alanlarda yeterli yetkinlikte olamayacakları inanışı savunuluyor. Fakat bu konuda yapılan kadın mücadeleleri, araştırmaları ve kanıtlar bu durumun tersini ispat ediyor zaten Bu konuda özellikle mühendislik alanında çokça yaşadığım bir süreç oldu. Çevre Mühendisiyken özellikle ofis dışı denetim ve şantiye çalışmalarında erkek çalışanlar kadınların verdiği kararları dikkate almayıp genellikle aynı konumda ya da farklı bir konumda da olsa erkek mühendisin onay vermesi ile kararı uyguluyorlardı. Bu durumu yaşadığımda gerçekten işimi sevmesem mesleğime küsüp geriye çekilip tamamen yeteneklerimi uygulamayabilirdim. Çünkü bu gururu, hevesi ve enerjiyi kıran bir davranış. Ama burada tam tersine inatlaşarak ben yapacağım demek lazım. Çünkü işlerin teknikliği cinsiyetlerin sınıflandırılmasına göre değişmiyor. Egemen olan bakış açısına karşı dimdik durmak ve mücadele etmek gerekiyor daha fazla azim ile. Şu an Hotech te özellikle kişilere yaptıkları işin gerekliliklerini, yeteneklerini kişilere fırsatlar verildiğinde yapabileceklerine inanıyoruz. Din, dil, ırk, cinsiyet, cinsel tercih veya engel durumlarına göre değil, farklılıkları zenginlik kabul edip kişilerin ürettiklerini analitik araçlar ile ölçümleyip; bu ölçümler ile kişileri değerlendiriyoruz. Çünkü herkes bilgisayar ekranı karşısında sisteme ne giriyorsa ve sonuç olarak prosesten ne çıkıyorsa onunla değerlendiriliyor. Kişilerin isimlerinin bir anlamının olmadığı kısa kodların üretildiği isimlendirme sistemi ile karşıdaki kişinin farklılığını sadece katabildiği yetenek olarak ölçümlüyoruz. Buda bize Analitik İş Modeli ile Her Alanda Eşitliği getiriyor.

 

Bazı şeyleri yeniden yaşayacak olsanız, yine bu mesleği seçer miydiniz?

Kesinlikle evet. Çünkü her sektör, her alanla ilgili çalışabileceğiniz bir meslek. Bugün konaklama sektöründeysen, yarın üretim sektörü olabilir, başka bir zaman sağlık sektörü olabilir, coğrafi sistemler için olabilir, bilimsel araştırmalar alanı olabilir, oyun alanı olabilir. Mesela sadece IOS, Android, Web yazılımı değil; yapay zeka, robotlar…gerçekten büyük keyifle tekrar seçmem gerekse seçerim. Burası bir okyanus 🙂

 

Biliyorum çok uzun uzun anlatılması gereken bir konu ama rica etsem bizim için küçük bir özet geçebilir misiniz?:

Yazılım projelerinde iş analizi süreçleri nelerdir?

Yazılım Projelerinin başarılı olması veya olmaması nedenleri araştırıldığında özellikle yazılım projelerinde ki analiz süreçleri kök neden olarak çıkabilmekte. Geçtiğimiz yıllarda yapılan ölçümlerde Projelerin Başarı oranında değişiklik talep edilen ya da başarısız kabul edilip iptal edilen projeler 50.000 proje içerisinde %70’lere çıkan bir oranı bulmaktadır. Bunun nedeni ise eksik gereksinimler, kullanıcı katılım eksikliği, üretilen ürünün beklentileri karşılamaması, gereksinim tanımlama eksiklikleri başarısızlıktaki neden oranı olarak yüksek oranda çıkan nedenler. Bu nedenle bir yazılım projesinin hem gereksinimleri karşılayabilmesi, hem kullanıcıların katılımını sağlayan bir süreç ile geliştirilmesi hem de geliştirme sürecinde ki maliyetinin artmaması için ( değişimlerin çok fazla oluşmaması ) yazılım projelerinde özellikle Analiz- Tasarım ve Test süreçleri ile bütünleştirmek gerekiyor. Bu kadar önemli bir aşamada analiz uygulanan analiz teknikleri de hayli fazla. Hem yazılımın hangi sektöre geliştirildiği, hangi metodoloji ile geliştirildiği, hangi teknolojilerin kullanıldığına göre değişen bir çok metot bulunmakta. aAma genel olarak en sade biçimi ile analiz sürecini şu şekilde açıklayabilirim. Projenin planlanarak parçalara bölünmesi ve planlaması ile kullanıcı ihtiyaçları için ihtiyaç analizi yapılarak kullanıcıların beklentilerinin açığa çıkarılması ilk aşamadır. Bu ihtiyaçlar 5N1K soruları ile şekillendirilir. (5N1K: Kim, Ne, Neden, Nerede, Ne Zaman, Nasıl). Kullanıcıların beklentileri ortaya çıkarıldıktan sonra bunlar dökümante edilerek gerekli teknik çalışmalar ile akış şemaları, epic, task, user story’ler halinde dökümante edilerek en küçük anlaşılır parçalara dönüştürülür. Buradan ise tasarım aşamasına geçilerek kullanıcı deneyimi tasarımı yapılarak yazılım geliştirmeye gönderilir. Yazılımı geliştirmesi tamamlanan modüller artık test aşamasındadır ve canlıya alınmadan test edilerek son kez hata ayıklaması ve giderilmesi yapılır. Bu döngüde prototipin analiz ve tasarım esnasında yapılması ortaya çıkacak hataların kodlama öncesi farkedilmesini sağladığı için hem zaman hem de maliyet verimliliğini yüksek oranda arttırmaktadır.

 

Sizce kariyerimizi belirlememizde mezun olduğumuz okullar etkili oluyor mu?Yoksa kendi kendimize de kariyerimizi biçimlendirebilir miyiz?

Kariyerimizi temel anlamda okullardan aldığımız müfredat etkilemiyor bence. Çünkü hem kendi yaşamımdan, hem arkadaşlarımdan hem de şirketimde işe başlayan arkadaşların ya da başvuru yapanların profilinden yeni mezunken gerçekten sektöre dair çok fazla bilginiz olmuyor. Eğer siz farklı olarak okul dışında kendi kendinize öğrenme süreci oluşturmadıysanız. Tabi buradan okullardaki eğitmenlerin hakkını yemek istemiyorum. Çok aydınlatıcı ve idealist eğitmenler mevcut ve eğer şansınız var ise o eğitmen ile ders yapma şansı yakaladıysanız zaten sınırlarınız zorlamaya başlar ve eğitimi okul dışına çıkarmış olursunuz. Okul dışında burada hangi bölümden mezun olman önemli değil burada önemli olan bakış açın. Kendi kendini tanıman, yeteneklerini açığa çıkarman ve dinamiklerinin farkına varman. Eğer gerçekten yeteneklerini açığa çıkarmayı başarırsan istediğin alan zaten belirir ve orada kariyerini geliştirebilirsin. Çünkü istek, yetenek ve bu alana dair öğrenme isteğin, emeğin zaten seni başarı alanına itiyor.

 

Bu zamana kadar olan sorularımızın çoğu iş,kariyer konuları hakkındaydı.Biraz da sosyal hayattan konuşmak istiyorum.Sizi etkileyen,bakış açınızı değiştiren bir kitap ya da film oldu mu? Bunun sebebi nedir?

Doğan Cüceloğlu – Savaşçı: Aslında kişisel gelişim kitabı olarak tanınan fakat, kişinin kendi benliğine dair güzel sorgulamalar yaptıran,  hedefleri kurgulatan ve anlamlı bir yaşam için soruları nasıl sormamız gerektiğini örnekler ile betimleyen bir kitap. Ben okuduğumda ciddi anlamda yaşama pozitif bakmayı ve mutlu olduğum işi daha da fazla sevme motivasyonumu edindiğim bir kitaptı. İnsan davranışları üzerine iyi bir gözlem alışkanlığı oluşturan bir kitap.

Doğan Cüceloğlu -İletişim Donanımları- Özellikle iş yaşamında iletişim yöntemleri, iletişim biçimleri çok fazla önem arzediyor. Çünkü iletişememekten çoğu işi beklenilen ya da ihtiyacı olan şekilde tamamlayamıyoruz. Yanlış anlıyoruz, yanlış anlatıyoruz, kırıyoruz ya da kırılıyoruz. Bu anlamda hele ki tamamen kullanıcılar ile teknoloji arasında bir dil oluştururken iletişimin önemli olduğunu düşünüyorum. Karşındakini doğru anlamak, doğru soru ile gerçek ihtiyacı çıkarmak ve tamamen teknik bakan ekibe bu ihtiyaçları teknik bir dile çevirerek aktarmak. Zorlu bir süreç ve en ufak bir yerde bir özelliğin ya da ihtiyacın yanlış anlaşılması hem kullanıcı beklentisini karşılamamayı, hem de tüm ekibin boşa zaman harcamasına, maddi olarak kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle bu kitabı okuduğumda sade, kişiselleştirilmeden bir iletişim nasıl kurulur, anlaşılır olmak ve anlamak nasıl olur sorularıma yardımcı oldu.

3 Idiots-Aamir Khan: Bu film aslında az öncede seninle yaptığımız okul eğitimi, kendi kendine öğrenme, yaşam boyu öğrenme kavramlarını gündemine alan bir film. Alışılmış ve klişeleşmiş, eğitim ezberci bir yapıya büründüğü sorgulamayan bir öğrenci kitlesinin eleştirisi yapılıyor. Bu anlamda izlenmesini tavsiye edebileceğim bir film. Kalıpların dışına çıkmayı sorgulamayı gündem edinen bir film.

Yerdeki Yıldızlar Her Çocuk Özeldir- Aamir Khan: Yine seninle olan sohbetimden bağlayacağım ve konunun çok dışına çıkmadan bu filmi örnek vereceğim. Farklılığın ötekileştirme değil de zenginliğe çevrilmesini çok güzel bir biçimde anlatan bir film. Engel kabul etmeyip orada farklı olanı görmeyi amaçlayan, farkındalığı anlatan bir film. Özellikle disleksi sorunu olan bir çocuk karakteri var ve yeteneği ortaya çıkarmaya çalışan idealist bir öğretmen var. Sonunda da çok anlamlı bir biçimde o farklılığı en iyi şekilde ortaya çıkararak çocuğun kendini en iyi şekilde ifade edeceği yeteneği ortaya çıkarıyor. İnsana eşitlik, farklılığın zenginliğe çevrilmesi konusunda iyi bir örnek oluşturuyor.

 

Son olarak “Her Yerde Yazılım” okuyucularına söylemek istediğiniz şeyler nedir?

Aslında çok güzel bir çalışma yapıyorsunuz ve alışılmışa sığınmayıp, kendi projelerini geliştirmeniz, bu girişimci ruha sahip olmanızı çok takdir ediyorum. Eminim çok güzel projeler oluşturup, hayallerinize kavuşma konusunda çok sağlam bir gücünüz olacak. Bu konuda sorgulamayı, her gün öğrenmeyi ve öğrendiğinizi herkes ile paylaşıma açmanız kendi adıma beni çok heyecanlandırdı. Hem öğrenen, hem öğreten olabilmek ve bu paylaşımı hiç eksik bırakmayan bir ekipseniz önünüz hep açık 🙂

Bu platformda herkese ulaşıyor olmak ta aslında şahane bir paylaşım. Açıkçası biraz bencilliği öğreniyoruz ve paylaşmak zor gelebiliyor. Bu konuda paylaşımı hem de en önemli değeriniz olan zaman ve bilgi paylaşımı sizleri daha çok büyütecektir. Bilgi paylaştığın kadar çoğalacak ve o kadar mutlu olacaksın. Bilgi paylaşımına ve öğrenmeye hep vaktin olsun, en az yemek yeme ihtiyacın kadar 🙂

 

Bu eğlenceli ve bir o kadar öğretici sohbetiniz için çok teşekkür ederim.

 

Comments 0

Bir İnsan Bir Sohbet Serisi / Aysun Polat

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals