BIOS Yapılandırması Serisi 2 – Genel Ayarlar


Başlarken

İlk yazımızda BIOS kavramının ne olduğundan, görevinden ve öneminden bahsettik. Peki şimdi, BIOS ayarlarını nasıl düzenleyeceğiz – yapılandıracağız ? BIOS ayarlarını değiştirmek için BIOS’a nasıl girebiliriz ? Sorularının cevaplarına gelelim.

İlk yazıda (buradan ulaşabilirsiniz) POST ekranından bahsetmiştik. BIOS’a girebilmek için POST ekranı sırasında “DEL” tuşuna basmanız gerekiyor. Bu kısayol tuşu anakart üreticilerine bağlı olmakla birlikte değişkenlik gösterebilir. Eğer “DEL” tuşu değilse POST ekranından kısayol tuşunu öğrenebilirsiniz.


BIOS Ekranı – Ayarlar

BIOS’a giriş yaptığınız an anakartınız eski ise ilk, yeni veya güncel sayılabilir ise ikinci fotoğraftaki görüntü ile karşılaşacaksınız.

Güncel olmayan – eski BIOS ekranı
Güncel UEFI BIOS

Bu andan sonra istediğiniz ayarı, düzenlemeyi veya hız aşırtma işlemlerini yapabilirsiniz. Hemen ayarlarımızı tanıyarak işe başlayalım !


 • System Time: Saat, dakika, saniye ayarlarını buradan değiştirebilirsiniz.
 • System Date: Tarih ayarını buradan değiştirebilirsiniz.
 • Primary MasterBirinci bölümün ilk sürücüsü. Genelde merkezi sürücü olur.
 • Primary Slave: Birinci bölümün ikinci sürücüsü.
 • Keyboard Features: Klavye ayarlarını buradan yapabilirsiniz.
 • System Memory: BIOS değiştirilemez hafıza boyutu, sistem hafızası denilebilir.
 • Extended Memory: BIOS ek hafıza büyüklüğüdür.
*Güncel olmayan, eski BIOS sürümlerinde bulunan ayarları açıklıyorum-anlatıyorum. Farklı sürümlerde, özellikle UEFI BIOS sisteminde ayarlar değişiklik gösterebilir. Sadece Advanced (Gelişmiş) ayarları UEFI BIOS üzerinden anlatacağım.

Temsili Advanced (Gelişmiş) ayarlar menüsü

Advanced: Gelişmiş BIOS ayarları bu bölümde yapılmaktadır. Bu ayarları UEFI BIOS üzerinden anlatacağım.

 • CPU Configuration: İşlemci yapılandırma ayarlarını yapabileceğiniz bölüm.
 • SoC Configuration: SoC, bilgisayarın çalışması için gerekli olan tüm bilgileri içinde bulunduran bir çiptir. Çipin yapılandırma ayarlarını buradan yapabilirsiniz.
 • SATA Configuration: Depolama arabirimlerinin yapılandırma ayarlarını buradan yapabilirsiniz.
 • Network Stack Configuration: Network Stack, bir işletim sisteminin ağ üzerinden iletişimde bulunabilmesi için barındırdığı tüm bileşenlerin toplamına denir. Network Stack yapılandırma ayarlarını da buradan yapabilirsiniz.
 • USB Configuration: Harici usb bellek yapılandırma ayarlarını yapabileceğiniz alan ise burasıdır.
 • Onboard Devices Configuration: Anakart üzerinde bulunan yerleşik cihazların yapılandırma işlemlerini buradan yapabilirsiniz.

Security (Güvenlik) ayarları

BIOS güvenlik ayarları bu bölümden yapılır. Bu ayarları yaparken dikkat edin çünkü BIOS’a şifre koyup ardından unutursanız bildiğim kadarıyla geri dönüşü çok zor olabiliyor. Araştırmakta fayda var 🙂

 • Set User Password: Bu şifre sadece menü erişim şifresidir. Bir kez girildikten sonra değişiklik yapmak için bir daha sorulmaz. Bu şifreden önce Supervisor şifresi belirlenmelidir. Bu şifre ile giriş yapıldığı zaman bazı menüler aktif olmayacaktır.
 • Set Supervisor Password: Bu şifre ile BIOS ayar menüsüne sadece şifreyi bilen kullanıcılar girebilir. Varsayılan yani ilk ayarlarda şifre yoktur.

Boot Menüsü

Bu ayar oldukça önemlidir çünkü bilgisayarın açılışı sırasında hangi sürücülerin hangi sıraya göre okunması gerektiğini bu bölüm belirler. CD-DVD ROM, Hard Disk gibi çalıştırma seçeneklerine sahiptir. Bunlardan hangisinin önce başlamasını istiyorsak onu ilk sıraya taşımalıyız. Benim ve sanıyorum bir çoğumuzun başına bilgisayarın açılmama sorunu gelmiştir. Güç tuşuna basarız, aygıtlar kontrol edilir, POST işlemi başarıyla tamamlanır ama bir türlü kullandığımız işletim sisteminin başlangıç ekranı gelmez. 2 – 3 saat bekledikten sonra bile siyah ekran var ise bilgisayarınızı kapatın ve tekrar başlatın. POST işlemi sırasında BIOS’a girin ve boot sekmesini açın. Eğer ilk sırada işletim sisteminizin yüklü olduğu depolama birimi gözükmüyor ise sorun bundan kaynaklıdır. İşletim sisteminin yüklü olduğu depolama birimini ilk sıraya alıp bilgisayarınızı açtığınızda sorun çözülecektir. Benim başıma böyle bir olay geldi. Hatta bir defa değil iki üç defa. 🙁


Ders Sonu Notları

Genel olarak BIOS Yapılandırma ayarlarından bahsettik. Temel kavramları öğrendik ve en önemlisi artık BIOS’a girdiğimizde çok fazla yabancılık çekmeyeceğiz. Hız aşırtma (overclook) işlemlerini anlatmak isterdim ancak maalesef o konu hakkında pek bir bilgiye sahip değilim. Araştırıp, öğrenip bir yazı serisi de yapabilirim ancak hız aşırtma işi biraz deneysel olduğu için o işe girmek istemiyorum. Evet bazı anakart üreticileri sırf bu işi yapmak isteyen insanlar için anakart kilitlerini açsalar da hız aşırtma, bileşenler için her açıdan zararlı olabilir. Her şeyden önce çok iyi bir soğutma sistemine ve çok yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmanız gerekiyor. Aksi taktirde işlemciniz veya hız aşırtması yapmak istediğiniz bileşen elinizde kalabilir 🙂 Her neyse değerli okurlar, iki yazıdan oluşan BIOS yapılandırma serimizin sonuna geldik. Bir başka konuda, bir başka seride görüşmek üzere. Takipte kalın !

bill gates dancing GIF by Cheezburger

Tüketen Çöküşe, Üreten İstikbale Ulaşır.

Bizi takip etmeniz isteği ve başka yazılarda buluşma dileği ile…

BIOS Yapılandırması Serisi 2 – Genel Ayarlar

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals