BIOS Yapılandırması Serisi 1 – BIOS Nedir ?


Başlarken

Bu yazı serisinde sizler ile birlikte “BIOS” teriminin ne anlama geldiğini, ne işe yaradığını, önemini ve nasıl yapılandırma işlemini yapacağımızı öğreneceğiz.

Tabii ki bol bol örnekler vererek, oldukça sade ve anlaşılır bir dille, çok fazla teknik ayrıntılara girmeden ve olabildiğince güncel konulara değinerek anlatmaya çalışacağım. İlk konularımız genelde kronolojik gideceği için güncel olmayacak. BIOS tarihini ve gelişimini yavaş yavaş bu yazı serisinde öğreneceğiz.

Öyle ise hadi BIOS maceramıza başlayalım. !


BIOS Nedir ?

BIOS terimi; “Basic Input / Output System” (Temel Giriş / Çıkış Sistemi) kelimelerinin baş harflerinin birleşmesiyle meydana gelmiştir. BIOS, bilgisayar ilk açıldığı anda çalışmaya başlayan küçük bir yazılımdır. BIOS yazılımı, anakartın üzerinde sabit olarak bulunan bir ROM (Read Only Memory – Sadece Okunabilir Bellek) adını verdiğimiz bir chip (yonga) içindedir.

Anakart üzerinde ROM’un gösterilişi kırmızı daire içerisinde.

BIOS Ne İşe Yarar ?

Bilgisayarı ilk açtığımızda çalıştırılan ilk program BIOS. Bunu unutmayalım. İlk olarak bilgisayarın donanımı tarar ve test eder. Bu işlem Power On Self Test (İlk açılışta kendini sınama) veya POST olarak adlandırılır. Bu test sırasında BIOS, herhangi bir sorunla karşılaşırsa bunu kullanıcıya yazılı veya sesli hata mesajı olarak bildirir. Örnek olarak RAM belleklerinizde bir sorun var ise bunu bilgisayar açılışında BIOS yardımı ile öğrenebilirsiniz. Böyle bir sorun olursa BIOS işletim sistemini açmayacaktır zaten. Eğer her şey yolunda ise işletim sistemini yükler.

POST aşamasından bir örnek

POST Ekranı

Bazı güncel anakartlar POST ekranı yerine, üretici firmanın markasını gösteren tam ekran logo kullanır. Bu logoların arka planında klasik POST işlemleri devam eder. Genelde BIOS’a girmek için “DEL” tuşu kullanılırken, bazı anakartlar “F1”, “F2”, “F10”, “ESC” veya “Ctrl + Esc” gibi kısayol tuşlarına bu işlemi atarlar. BIOS’a girmek için kullanacağınız kısayol tuşu veya tuşları POST ekranında belirtilir. POST işlemi güncel bilgisayarlarda çok hızlı sonuçlandığı için genelde “DEL” tuşuna yani BIOS’a giriş tuşuna bas-çek işlemi yapılır. Böylelikle işletim sistemi yüklenmeden direk BIOS’a giriş yapabilirsiniz.

Dediğim gibi çeşitli anakart üreticisi firmalar tuş kısayollarını farklı entegre edebilir.

Ders Sonu Notları

Teorik olarak BIOS terimini, POST terimini öğrendik ve bu mekanizmaların nasıl çalıştığına dair bir fikir elde ettik. Gelecek yazıda yapılandırma konusuna giriş yapacağız ve kendi BIOS ayarlarınızı dilediğiniz gibi düzenleye bileceksiniz. Neredeyse herkesin başına gelmiştir. BIOS ekranına girdiğinizde ya yanlış bir şeye basarsam, ya bozarsam korkusu yaşamışızdır hepimiz. BIOS ekranına giren ve tuşlara basıp ayarlar yapan bilgisayarcılara da ne yapıyor bu acaba diye bakmışızdır meraklı gözlerle. Bu yazı serisini istikrarlı bir şekilde okuyup teorik bilgiyi kavradığınız zaman inanın ne bir korku kalacak içinizde ne de bu işi yapan kişilere karşı olan bir şaşkınlık 🙂 BIOS’u bilgisayarınızın yönetim odası olarak düşünebilirsiniz. İşletim sisteminin düzgün çalışması, donanım parçalarının yönetimi ve kontrolü, gelen enerjiden giden enerjiye kadar her olayı BIOS sayesinde takip edebilirsiniz. Gelecek yazıda görüşmek dileği ile.


Tüketen Çöküşe, Üreten İstikbale Ulaşır.

Bizi takip etmeniz isteği ve başka yazılarda buluşma dileği ile…

BIOS Yapılandırması Serisi 1 – BIOS Nedir ?

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals