Arduino Nedir?


Arduino, elektronik projeler geliştirmek için kullanılan açık kaynaklı bir platformdur. Arduino, fiziksel bir programlanabilir devre kartından (genellikle bir mikro denetleyici olarak anılır) ve bilgisayar üzerinde çalışan ve bilgisayar kartını fiziksel panele yazıp yüklemek için kullanılan bir yazılım veya İDE (Entegre Geliştirme Ortamı) parçasından oluşur.

1.Resim: Arduino Board

Arduino platformu, elektronik ile ve iyi bir sebeple yeni başlayan insanlarla oldukça popüler hale geldi. Önceki programlanabilir devre kartlarının çoğunun aksine, Arduino’nun yeni bir kodu tahtaya yüklemek için ayrı bir donanım parçasına (programcı) ihtiyacı yoktur – sadece bir USB kablosu kullanabilirsiniz. Ayrıca, Arduino IDE programlamayı öğrenmeyi kolaylaştıran basitleştirilmiş C++ sürümünü kullanıyor. Son olarak, Arduino mikro denetleyicinin işlevlerini daha erişilebilir bir pakete ayıran standart bir form faktörü sağlar.

UNO, Arduino ailesindeki en popüler kartlardan biridir ve yeni başlayanlar için mükemmel bir seçenektir.

 2.Resim: Arduino IDE’nin ekran görüntüsü

 

 

 

Ekranda verilen 10 satırlık kod, Arduino’nuzdaki kullanacağınız bir LED’i yanıp söndürmeniz için ihtiyacınız olan her şeydir. Kod şu anda mükemmel bir anlam ifade etmeyebilir, ancak bu eğitici sitemizde sizi bekleyen daha birçok bilginin size faydası olacağını temin edebilirim.

 

 

 

 

 

 

Arduino Ne İşe Yarar?

Arduino donanım ve yazılımı, sanatçılar, tasarımcılar, hobiler, hackerlar, yeni başlayanlar ve etkileşimli nesneler veya ortamlar oluşturmak isteyen herkes için tasarlandı. Arduino düğmeler, LED’ler, motorlar, hoparlörler, GPS üniteleri, kameralar, internet ve hatta akıllı telefonunuz veya TV’nizle etkileşim kurabilir. Bu esneklik, Arduino yazılımının ücretsiz olması, donanım panolarının oldukça ucuz olması ve hem yazılım hem de donanımın öğrenmesi kolay olmasıyla birlikte, kodun katkıda bulunmuş ve büyük bir çeşitlilik için talimatlar veren geniş bir kullanıcı topluluğuna yol açmıştır.

Ve bu aslında buz dağının sadece görünen kısmı – Arduino projelerinin daha fazla örneğini nerede bulacağınızı merak ediyorsanız, yaratıcı sularınızın akmasını sağlamak için Arduino tabanlı projeler için sitemizi takip etmeye devam edin.(heryerdeyazili.com)

Arduino Board Tanıyalım?

Farklı amaçlar için kullanılabilecek birçok Arduino kartı çeşidi vardır.

3.Resim: Arduino (UNO) Board

Güç (USB / Barrel Jack):

Her Arduino kartının bir güç kaynağına bağlanması için bir yolu vardır. Arduino UNO, bilgisayarınızdan gelen bir USB kablosu veya bir jack girişinde sonlandırılan bir duvar güç kaynağından beslenebilir. Yukarıdaki resimde USB bağlantısı (1) de etiketlenmiştir ve jack girişi (2) de etiketlenmiştir.
USB bağlantısı ayrıca Arduino kartınıza yüklemeniz için kullanılır.

Önemli Not: 20 Volt’tan daha büyük bir güç kaynağı kullanmayınız aksi halde Arduino’nuzu yakacak ve kullanılmaz hale getirecektir. Çoğu Arduino modeli için önerilen voltaj 6 ile 12 Volt arasındadır.

Pinler (5V, 3.3V, GND, Analog, Digital, PWM, AREF):

Arduino’nuzdaki pinler, bir devre oluşturmak için kabloları bağladığınız yerlerdir. Genellikle bir kabloyu doğrudan tahtaya takmanıza izin veren jumper bağlantılar vardır. Arduino’nun her biri tahtada etiketlenmiş ve farklı işlevler için kullanılan birkaç farklı pin çeşidi vardır.

  • GND (3): Pin adını “Ground”un kısaltmasından almıştır. Arduino’da, devrenizi topraklamak için kullanılabilecek birçok GND pini vardır.
  • 5V (4) & 3.3V (5): Resimden anlaşılacağı gibi 5V pini 5 Volt güç sağlarken, 3V pini ise 3 Volt değerinde güç sağlıyor.
  • Analog (6): Bu etikette çalışan pinler UNO üzerindeki A0 ile A5 pinleridir. Bu pinler, sinyali bir analog sensörden (örneğin sıcaklık sensörü gibi) okuyabilir ve okuyabileceğimiz dijital bir değere dönüştürmektedir.
  • Digital(7): Bu etikette çalışan pinler UNO üzerinde 0 ile 13 arasındaki pinlerdir. Bu pinler, hem dijital giriş için hem de dijital çıkış için kullanılabilir (örneğin bir LED’e güç vermek gibi).
  • PWM(8): Bazı dijital pinlerin UNO’daki 3, 5, 6, 9, 10 ve 11 yani (~) işareti olan pinlerdir. Bu pinler normal dijital pimler gibi davranır, ancak Darbe Genişliği Modülasyonu (PWM) olarak da kullanılabilir. Bu pinleri analog çıkışı simüle edebilecek şekilde düşünün (bir LED’i içeri ve dışarı soldurmak gibi).
  • AREF (9): Analog Referans için Standıdır. Çoğu zaman bu pini yalnız kullanılır. Bazen analog giriş pimleri için üst limit olarak harici bir referans voltajı (0 ile 5 Volt arasında) ayarlamak için kullanılır.

Reset Button(Yeniden başlatma tuşu):
Arduino’nun sıfırlama düğmesidir (10). Sıfırlama pini geçici olarak toprağa bağlanır ve Arduino’ya yüklenen herhangi bir kodu tekrar başlatır. Yani devam ettirmekte olan işi bırakıp Main den itibaren kodu tekrardan çalıştırmaya başlar.

Power LED Indicator(Güç LED göstergesi):
Devre kartınızdaki “UNO” kelimesinin hemen altında ve sağında, “ON” (11) kelimesinin yanında küçük bir LED var. Arduino’nuzu bir güç kaynağına bağladığınızda bu LED yanmalıdır. Eğer bu LED çalışmıyorsa Arduino’ya güç verme konusunda bir arıza olduğunun göstergesidir. Devre tekrar kontrol edilmelidir.

TX RX LED’ leri:
Bu işaretler, seri iletişimden sorumlu pinleri belirtmek için kullanılır. Bu LED’ ler, Arduino’muzun veri aldığında veya ilettiğinde (panoya yeni bir program yüklediğimizde) gösterge amaçlı kullanılır.

Main IC(Ana İşlemci ):
Tüm metal ayaklarla siyah şey bir işlemcidir(13). Arduino’ muzun en önemli kısmı olup beyin olarak da düşünebiliriz. Arduino’ daki ana işlemci, kart tipinden pano tipine biraz farklıdır, ancak genellikle ATMEL şirketinden İşlemci’ nin ATmega hattından gelmektedir. İşlemcinin hangi şirkete ait olduğunu bilmemiz önemli çünkü yeni bir program yüklemeden önce yazılan kodlar uyuşmalıdır. Bu bilgiler genellikle işlemcinin üzerindeki kısımda yazılmaktadır. İşlemcilerin daha iyi daha sağlıklı incelemek için internette bulunan datasheet’ lerini incelenmelidir.

Voltaj regülatörü(14):
Arduino kartına girecek voltaj miktarını kontrol eder.Bunu bir çeşit koruyucu olarak düşünebiliriz; Devreye zarar verebilecek ekstra bir voltajı geri çevirecektir. Bundan dolayı Arduino kartınızı 20 Volttan büyük bir voltaja bağlamayın.

 

ARDUİNO İLE İLGİLİ SORU VE GÖRÜŞLERİNİZİ YORUMDA VEYA BURAYA TIKLAYARAK BİLDİREBİLİRSİNİZ.

Bir sonraki yazımızda Görüşmek Dileğiyle…

Arduino Nedir?

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals