ARDUİNO AİLESİ


Arduino Ailesini Tanıyalım

 

Arduino üzerindeki giriş çıkışlar, arduinoya yüklediğimiz kodun emrine bırakarak istediğimiz şekilde kontrol edebilmekteyiz. Bildiğimiz gibi bir kodun işlenmesi, derlenmesi ve çalıştırılması gibi işlemlerin arka planında gizli kahramanlar yani mikro işlemciler ve mikro denetleyiciler vardır.

Arduino kartının içerisine yazdığımız bu kodlar, arduinonun işlemcisi olan Atmel şirketinin mikro işlemcileri sayesinde çalıştırılır. Arduino seçimi istediğimiz projeye göre yapılmalıdır. Aslında genel olarak bütün arduino kartları belli başlı projelerde kullanılmasında sakınca yoktur ama aşırı gelişmiş projelerde daha gelişmiş kartlar kullanmak daha fazla fayda sağlayacaktır.

 

Arduino UNO
                                           Arduino UNO

 

Arduino Uno (R3)
Aslında başlangıç için UNO, sizin için harika bir seçim. Başlamak için ihtiyacınız olan her şeye sahip ve hiçbir şey yapamıyorsanız. Hazır olun, yeni bir maceraya başlıyoruz: 14 adet dijital giriş / çıkış pini (6 tane PWM), 6 analog giriş, bir USB bağlantısı, bir güç girişi, bir reset tuşu başlamak için yeterlidir. Yazılarımızın takibinde kalarak arduino kartlarla yapacağımız projelerle kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

 

                                 Arduino LilyPad

 

 

 

Arduino LilyPad

LilyPad, Leah Buechley tarafından geliştirilen ve Leah ve SparkFun tarafından ortaklaşa, giyilebilir projelerde kullanılmak üzere tasarlanmış. Lilypad giysilerin içine dikilebilir özellikte tasarlanmış bir arduino karttır. Lilypad yıkanabilir ilk ve tek arduino geliştirme kartıdır.

 

 

 

                                     Arduino Mega

 

Arduino Mega (R3)
Arduino Mega UNO’ nun bir üst versiyonu gibi düşünebiliriz. Arduino UNO ile çoğu özelliği aynı olmasına rağmen pin, giriş çıkış sayısı daha fazladır. UNO ile yapılan projelerde olası pin yetersizliklerinde Mega kullanılması daha elverişlidir.

 

 

                   Arduino Leonardo

                                                                                             Arduino Leonardo

 

 

Leonardo daha ucuz ve daha basit olması açısından yerleşik USB’ li bir mikrodenetleyici kullanarak tasarlanan ilk arduino kartıdır. Arduino kartlarının genel özelliklerini taşımaktadır.

                 

 

 

 

 

                         Arduino Esplora

Arduino Esplora

Arduino Leonardo’ dan türetilen bir geliştirme kartıdır. Leonardo ile özellikleri benzerdir, lakin kendine özel sensörleri kart üzerinde hazır bulunmakta olup gelişmiş projelerde kullanılmaya elverişli bir geliştirme kartıdır.

 

 

 

 

 

 

Arduinonun en bilindik geliştirme kartlarını tanıtmaya çalıştık.

Soru ve Görüşleriniz bizim için önemlidir. Soru ve görüşlerinizi BİZE bildiriniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, Esen kalın…

[contact-form][contact-field label=”Adınız:” type=”name” required=”1″][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea”][/contact-form]

ARDUİNO AİLESİ

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals