Akıllı Evlerde Sağlık Teknolojisi


Hepimiz biliyoruz ki akıllı ev sistemleri günümüzde çok yaygınlaştı ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası
olma yolunda ilerliyor. Nesnelerin İnternet’i dediğimiz kavram aslında tam olarak’ta budur, her nesnenin internet’e bağlanması ve birbiriyle haberleşmesini sağlamak.
Mesela telefonunuzdan evdeki elektronik eşyalarınızı kontrol edebilirsiniz, tek bir komutunuz ile ışıkları açıp kapatabilirsiniz,kombiyi veya klimanızı çalıştırabilirsiniz,gaz kaçağı var mı yok mu kontrol edebilirsiniz, perdelerinizi açıp kapatabilirsiniz, hırsız alarmı gibi daha birçok fonksiyonel özellikleri var. Bu KLASİK akıllı ev sistemlerinin klasik diyorum çünkü gerçekten artık günümüzün ilerlemiş teknolojisine göre çok klasik olmaya başladı bu sistemler akıllı ev sistemleriyle uğraşan bütün firmalar bunların aynısını yapabiliyor ve birbirlerinde fazla bir farkları olduğu söylenemez.
Günümüz akıllı evleri hep rahatımızı ve keyfimizi düşünürler birazda sağlığımızı düşünseler güzel olmaz mıydı ?

                         Akıllı Ev Yerine Sağlıklı Ev Teknolojisi

Makine öğrenmesi dediğimiz kavramı kullanarak Akıllı evler birazda sağlığımızı düşünsün düşüncesiyle işe başladık klasik akıllı ev sistemlerine biraz eklemeler yaparak şöyle bir sistem ortaya çıkardık ;
Bir cihaz düşünün sizinle konuşan ve sadece sizin sağlığınızı düşünen bir sistem. Boy ve kilonuza göre size sesli bir şekilde diyet tavsiyesinde bulunacak,besin listesini oluşturup her gün bize hatırlatacak ve kilolu isek eğer, zayıflamak için yapmamız gereken egzersizleri bize sesli bir şekilde anlatacak.Kullandığınız ilaç varsa cihaza tanımlayıp her gün ilacın  saati geldiğinde yine sesli bir şekilde söyleyecek,ilaçların bitmesine yakın bize uyarıda bulunacak.
Optik toz algılayıcılar ile ortamdaki tozları algılayıp sesli bir şekilde uyarıda bulunacak.Bir hastalık söylediğimizde bize, o hastalığa neyin iyi geleceğini ve neyin kötü geleceğini sesli bir şekilde söyleyecek.
Ağrıyan yerinizi söylediğinizde hangi doktora gitmeniz gerektiğini söyleyecek.Her sabah güzel sözler söyleyerek insanların güne pozitif başlamasını sağlayacak.Nabzınızı ölçüp düşükse veya çok yüksekse nasıl normale
çekebileceğiniz yönünde tavsiyelerde bulunacak.Kısacası sadece sizin sağlığınızı düşünen sizinle konuşan bir cihazınız olacak ve bunların yanında klasik akıllı ev sistemleri’de yanında entegre olmuş olacak.
Bence günümüz teknolojisine en uygun akıllı ev sistemleri bu şekilde tasarlanması gerektiği yönündeyim.
Okuduğunuz için teşekkür ederim  🙂

 

Akıllı Evlerde Sağlık Teknolojisi

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals