3 Fazlı Asenkron Motorun Tek Yönde Kesik Çalışması


Merhaba arkadaşlar bugün ki yazım da asenkron motorun tek yönde kesik çalışmasından bahsedeceğim. Ardından klasik kumanda devrelerine biraz ara verip PLC devrelerine geçmek istiyorum. Neden ilk başta PLC yazılımları ile başlamadık diye soracak olursanız ,PLC programlamak için klasik kumanda devrelerini bilmek gerekiyor. Bu sebepten dolayı önceki yazılarım da endüstriyel kumanda elemanlarını ve asenkron motorları anlattım.

Şimdi gelelim bugünkü yazımızın konusuna ilk önce devre şemasını bir inceleyelim daha sonra nasıl çalıştığını anlatalım. Ardından aynı devreyi PLC yazılımı ile yapsak nasıl olurdu ona bakalım.

Yukarıdaki görsel de 2 adet devre vardır, soldaki devre kumanda devresi , sağdaki devre ise güç devresidir. İlk önce kumanda devresini inceleyelim arkadaşlar L1 diye gösterilen yer prizden gelen faz(+) hattıdır , N ile gösterilen yer ise nötr(-) hattıdır. prizden gelen faz hattı ilk önce devreyi koruma altına almak için e3 diye kodladığımız sigortaya bağlanır daha sonra sigortanın çıkışından OL diye kodladığımız aşırı akım rölesinin normalde kapalı kontağına bağlanır ki devre aşırı akım çektiğinde kontağını hemen açsın ve devrenin enerjisini kessin diye. Daha sonra aşırı akım rölesinin çıkışından stop butonuna bağlıyoruz ardından stop butonunun çıkışından start butonuna bağlıyoruz start butonun çıkışından M kontaktör’ünün girişine bağlıyoruz ardından M kontakör’ünün çıkışından nötre bağlayıp devreyi tamamlıyoruz.

Şimdi gelin birde güç devresini inceleyelim; L1,L2,L3 diye kodladığımız yer 3 faz hattıdır,3 fazdan çıkışından alınıp e2 diye kodladığımız 3 fazlı sigortalara bağlanır sigortaların çıkışından M kontaktör’ünün açık kontaklarına bağlıyoruz M kontaktör’ünün çıkışından aşırı akım rölesinin normalde kapalı kontaklarına bağlıyoruz daha sonra aşırı akımın çıkışlarını motora bağlıyoruz. Start butonuna bastığımız devre aşağıdaki görselde ki gibi çalışmaya başlar.

Arkadaşlar hadi gelin bir de aynı uygulamayı bir de PLC de yapalım;

X1 deki start butonuna basılı tuttuğumuzda M kontakör’ünü tetiklemiş oluruz.

Butondan elimizi çektiğimiz de ise kontaktör’ün enerjisini kesmiş oluruz ve motor durmuş olur.

Arkadaşlar bundan sonraki yazılar da sadece PLC yazılımları üzerinden gideceğiz klasik kumanda PLC öğrenmek için şimdilik bu kadar yeter, okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

3 Fazlı Asenkron Motorun Tek Yönde Kesik Çalışması

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals