3 Fazlı Asenkron Motor


Herkese merhaba arkadaşlar bugünkü yazımız da asenkron motorun iç yapısını inceleyeceğiz. Endüstride fabrikalardaki üretim istasyonlarının vazgeçilmezidir. Asenkron motorlar özellikle otomasyon sistemlerinde çok fazla kullanılırlar. Ucuz olmaları , fazla bakım gerektirmemeleri ve bakımlarının kolay olması asenkron motorun yaygın olmasının sebeplerindendir. Asenkron motoru kumanda edebilmek için iç yapısını iyi bilmek  gerekir haydi gelin asenkron motorun iç yapısını inceleyelim.

                          Asenkron Motor Yapısı Ve Parçaları

 

 

                                                            Stator

3 Fazlı manyetik alanın meydana geldiği ilk bölgedir. Asenkron motorun duran kısmıdır,3 fazlı ac gerilim verdiğimizde stator sargıların da 3 fazlı bir manyetik alan oluşur.

 

 

 

 

                                                             Rotor

Stator’un ortasında yer alan dönen ve mekanik enerjini alındığı kısımdır. Motorun mili bu kısımda yer alır rotor döndükçe mil de döner. İki çeşidi vardır sincap kafesli rotor ve bilezik rotor,stator’un oluşturduğu manyetik alan sayesinde döner.

 

 

 

 

                                                          Gövde Ve Kapaklar

Stator’un ve rotorun dış etkilerden korunması için gövde ve kapaklar kullanılır. Stator ve rotor açıkta durursa çok kolay zarar görür ve bozulur buda istenmeye bir durumdur.

 

 

                                                     Yatak Ve Rulmanlar

Motorun hareketini kolayca yapmasını sağlayan mekanik parçalardır rulmanlar içindeki bilyeler sayesinde rotor rahat bir dönüş yapar.

  Soğutma Pervanesi

Asenkron motorlar çalıştıkça içindeki elemanlar ısınır ve zarar görür buda istenmeyen bir durumu meydana getirir, bunu önlemek için motorun içine pervane yerleştirilir ve motor çalıştıkça pervane de döner böylece motoru soğutmuş oluruz.

                                                     Klemens Tablosu

Klemens tablosu motorun  bağlantı uçlarıdır stator’daki sargılar Klemens tablosuna çıkartılır böylece sistem hazır hale gelmiş olur. Asenkron motorun 6 adet Klemens bağlantı ucu vardır.

                                  Motorun Yıldız Bağlantısı Ve Özellikleri

Şekilde görüldüğü gibi yıldız bağlantıyı yaparken Klemens tablosunda x-y-z uçları kısa devre edilir u-v-w uçlarına ise 3 fazlı ac gerilim uygulanır. Yıldız bağlantıda faz akımı hat akımına eşittir.

                                  Motorun Üçgen Bağlantısı Ve Özellikleri

Şekilde görüldüğü gibi üçgen bağlantıyı yaparken Klemens tablosunda u-z , v-x , w-y uçları kısa devre edilir u-v-w uçlarına 3 fazlı ac gerilim uygulanır.üçgen bağlantıda faz gerilimi hat gerilimine eşittir.

                                  Asenkron Motorun Çalışma Prensibi

Prizden alınan 3 fazlı ac gerilim asenkron motorun stator sargılarına verilir. Stator sargıların da 3 fazlı manyetik alan oluşur ve stator’da N ve S kutupları oluşur. Stator’un içinde olan rotor da endüklem akımları dolaşmaya başlar. Rotor’da da N ve S kutupları oluşur, stator’da oluşan N ve S kutupları ile rotor da oluşan N ve S kutupları birbirini etkiler aynı kutuplar birbirini iter zıt kutuplar birbirini çeker mantığı ile motor dönmeye başlar.

Okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

 

3 Fazlı Asenkron Motor

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals