3 Boyutlu Yazıcılar Giriş-1


3 Boyutlu Yazıcılar

Merhabalar, bu yazımda 3 boyutlu yazıcılar hakkında bilgi birikimlerimi paylaşacağım. 

 3 boyutlu yazıcı örneği

Kimdir,nedir bu yazıcılar, ne işlere yarar?

Charless Hull tarafından 1984 de ortaya çıkmıştır. 90’lı yıllarda yurt dışında yaygınlaşmaya başlamıştır. Baskı mantığı olarak katmanlı baskı imalatıdır. Türk piyasasında yaygınlaşmasının en başında reprap dediğimiz açık kaynak kodlu yazılım sistemi gelmektedir. Biz eğer bir yazıcı üretmek istiyorsak ve bu işin başındaysak bize çok yardımcı olacaktır. Yazıcınızın tabla boyutunu kaç tane nozzle kullandığınız yazıcının x,y,z eksenlerindeki boyutları buna benzer verileri girerek sizin yazıcınıza ait arduino kodu oluşturmaktadır.

Bu yazıcılar için özel olarak tasarlanmış kartlar bulunmasına karşın, arduino tabanıyla çok rahatlıkla kontrol edilebilmektedir.

Sıra geldi baskı almaya;

Bunun için öncelikle; solidworks , autocad,catia,fusion gibi 3 boyutlu tasarım yapabileceğimiz programlara ihtiyacımız var. Bunlarda gerekli tasarımımızı 3 boyutlu olarak tasarladıktan sonra, tasarımımızı ara dönüştürücü programa tanıtmak için stl formatında kayıt etmemiz gerekiyor. Tasarımı hazırladıktan sonra cura, simplify3d, repetier gibi ara dönüştürücü ve yazıcı kontrol programımıza ihtiyacımız var. Bunları ücretsiz olarak temin edip kurulumunu gerçekleştirelim. Gerekli kurulumlardan sonra baskı alma yöntemlerine gelelim. Yazıcımızı arduino sistemi üzerinden erişim sağlayacağız.

  Örnek Cura ara yüzü görüntüsü

Yöntem 1

Gerekli stl kodunu dönüştürücü programda gcode dosyasına dönüştürülür, daha sonra SD karta atılır, yazıcı ara yüze bağlantı yapılıp gerekli baskı alınır. (Genelde sağlıklı olan yöntem budur, riski daha azdır bu yüzden daha çok tavsiye edilmektedir.)

Yöntem 2

USB kablo üzerinden PC bağlantısı kurulur.Ara dönüştürücü programlar vasıtasıyla cgode ayrı oluşturmayıp direk kablo üzerinden sistemle paylaşır ve baskıyı başlatır. Fakat en ufak bir temas veri kaybında baskıda sıkıntılar yaşanır.(Bu yüzden yöntem 1 çok daha mantıklıdır.)

 

Çeşitli tasarım programlarından 3 boyutlu bir tasarım yaptık. Bu tasarımı STL formatında kaydettik. Bu stl dosyasını cura üzerinde gerekli katman kalınlığı doluluk hassasiyetini ayarladıktan sonra gcode dosyasına dönüştürüyoruz. Oluşan bu dosyayı sd kartımıza atıp yazıcımıza bağlıyoruz. Yazıcımızın Tabla kalibresini ayarladıktan sonra baskıyı başlatabiliriz.

 

Tüm olayları yüzeysel olarak anlatmaya çalıştım. Takıldığınız ,anlamadığınız ,destek gereken durumlarda bana ulaşabilirsiniz.

İlerleyen zamanlarda kısım kısım resimli olarak yazıcı toplayabiliriz…

3 Boyutlu Yazıcılar Giriş-1

Giriş Yap

Hoşgeldin
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifreni Yenile

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Ekimize Katılmaya Hazırmısın

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals